Select Page

راهنمای سفر به کشور روسیه

آداب و رسوم کشور روسیه

فرهنگ کشور روسیه

راهنمای تجارت با کشور روسیه

MOSCOW WEATHER

کسب‌وکار در روسیه│ فرهنگ تجاری و اجتماعی روسیه

Russia - World Cup 2018

پایتخت: مسکو

منطقه زمانی: UTC (ساعت جهانی + ۳- +۱۳)

جمعیت: ۱۴۴٬۴۶۳٬۴۵۱ 

واحد پول: روبل

مساحت: ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر

پیش شماره: ۷++

بررسی اجمالی

روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور دنیا دارای هویت فرهنگیِ غنی‌ای است که متأثر از تاریخ منحصربه‌فرد و وسعت زیاد آن شکل‌گرفته است. برای سازمان‌هایی که به دنبال تدوین راهکاری موفقیت‌آمیز برای ورود به بازار تجاری روسیه هستند و همین‌طور برای افرادی که برای کار به روسیه فراخوانده شده‌اند، درک فرهنگ تجاری و اجتماعی روسیه برای رسیدن به موفقیت کلیدی است.

فرهنگ روسیه-مفاهیم و ارزش‌های کلیدی

جمع‌گرایی- روسیه در طول تاریخ برجسته خود، نوعی روحیه عمیق اشتراکی را با خود به همراه داشته که هنوز هم در فعالیت‌های اقتصادیِ حال حاضر این کشور قابل‌مشاهده است. به‌علاوه، شرایط آب‌وهواییِ سخت روسیه هم بدین معنی بوده است که همکاری و مشارکت به‌جای رقابت، عنصر حیاتی برای بقا است. این حس درکنارهم‌بودن یکی از خصیصه‌هایی است که روس‌ها را از خیلی از غربی‌ها متمایز می‌کند. تاریخچه جمع‌گرایی روسی به زمان دهقانان رعیتی برمی‌گردد که در روستاهای کشاورزی‌ای که به نام «میرس» و یا «اوبشینا» شناخته می‌شدند به‌صورت مشترک و در قالب یک جامعه‌ی سازمان‌یافته و خودگردان در کنار هم زندگی و کار می‌کردند.

مساوات خواهی- یکی از خصیصه‌های مهم محیط روستا «مساوات خواهی» است؛ فلسفه اجتماعی‌ای که حامی رفع بی‌عدالتی و مروج تقسیم برابرِ منافع است. از زاویه کسب‌وکار در روسیه، این فلسفه به معنی راهکارهای مهمِ عدالت، عمل متقابل و منافع دوجانبه است. روس‌ها نسبت به موقعیت اجتماعی خود بسیار حساس بوده و به مساوات بین افراد اعتقاد دارند. معمولاً به یک «قرارداد» از منظر منفعت مشترک مساوی نگاه می‌شود.

دوشا – «روح» و یا «دوشا» ی معروف و رمزآلود روسی در قلب رفتار روزمره‌ی روس‌ها باقی‌مانده و درنتیجه هنگام ایجاد روابط تجاری موفق با روس‌ها درخواهید یافت که علاقه‌ی دوجانبه و عواطف مبنای مستحکمی را تشکیل می‌دهند.

نقشه‌ی کشور روسیه

کسبوکار در روسیه

روسیه کشوری پهناور و متنوع است که بعد از دهه‌ها حاکمیت کمونیسم، به رشد سیاسی و اقتصادی خود ادامه می‌دهد. اقتصاد روسیه به‌شدت تحت تاثیر پشتوانه عظیم‌ترین منابع خام دنیا و درآمدهای نفتی و گازی است. اخیراً در شهرهای بزرگ روسیه نوعی اقتصاد مبتنی بر مصرف‌گرایی شکل‌گرفته است. این مسئله به همراه پیشرفت رخ‌داده در موقعیت اقتصادی کشور باعث بالا رفتن اعتماد تجاری و سرمایه‌گذاری در چشم‌اندازهای اقتصادی روسیه شده است. بااین‌حال به‌منظور ایجاد تجارت موفقیت‌آمیز در روسیه در نظر گرفتن چند مسئله مهم قبل و در طول دوران حضور شما در این کشور ضروری است.

کسبوکار در روسیه بخش ۱ – کار کردن در روسیه (قبل از عزیمت)

– فعالیت‌های کاری در روسیه

 •  دیدگاه روس‌ها به زمان به نحوی است که چند دقیقه تأخیر از جانب آن‌ها اهمیتی ندارد، ولی آن‌ها از شما انتظار دارند که وقت‌شناس باشید.
 •  نمابر و پست الکترونیکی بهترین روش‌های ارتباطی در روسیه هستند. مرسوم است که قبل از سفر به روسیه شرکت مذکور را از پیشنهاد‌ها و اهداف اقتصادی خود باخبر کنید.
 • کاغذبازی اداری بخشی اساسی از همه‌ی فعالیت‌های کاری در روسیه است. به‌صورت کلی آن‌ها اعتماد کمی به مدارک امضا نشده دارند.

– ساختار و سلسله‌مراتب در شرکت‌های روسی

 •  ساختار سلسه‌مراتبی در فعالیت‌های تجاری روسیه بدین معنی است که تصمیم‌گیران در مدارج بالاتر به زیردستان خود تسلط دارند. با این‌حال ماهیت منفعت جمعی معمولاً مروج یک روحیه کاریِ انعطاف‌پذیر و دموکراتیک است.
 • احترام به بالادستان و به رسمیت شناختن ساختار سلسله مراتبی برای ایجاد و حفظ روابط مستحکم تجاری ضروری است.

– روابط کاری در روسیه

 • ارتباط شخصی و غیررسمی بخشی کلیدی از راه‌اندازی تجارت در روسیه است.
 • تماس فیزیکی در جریان ملاقات تجاری، مثلاً چیزی به‌سادگی گذاشتن دست بر روی شانه و یا حتی در آغوش کشیدن نشانه‌ای مثبت به‌حساب می‌آید. عبارت «حریم شخصی» در زبان روسی وجود ندارد؛ از همین رو مفهوم فضای اجتماعی در روسیه بسیار بسته‌تر است.
 • در صورت به وجود آمدن اختلاف‌نظر، از برخورد با قضیه به شکلی رسمی اجتناب کنید و به خاطر داشته باشد که روس‌ها افرادی «مردم‌محور» هستند و یک رویکرد خودمانی‌تر در این شرایط بیشتر جواب می‌دهد.

کسبوکار روسیه بخش ۲ – تجارت کردن در روسیه

یکی از بزرگترین مراکز مالی در اروپا
MIBC, one of the largest financial centres in Europe

یکی از بزرگترین مراکز مالی در اروپا

– فعالیت‌های تجاری در روسیه

 • کارت ویزیت اهمیتی حیاتی دارد. در صورت امکان اطمینان حاصل کنید که یک‌طرف کارت به روسی و طرف دیگر به انگلیسی باشد.
 • ارائه‌ها و جلسات توضیحی باید مستقیم و قابل‌فهم باشند.
 • باوجوداینکه بسیاری از نگرانی‌های اصلی قبلاً در محیطی غیررسمی به بحث گذاشته‌شده‌اند، مذاکرات نهایی در دفتر انجام می‌شوند.
 • به‌صورت کلی در ابتدای جلسه، مدیرعامل سازمان مربوطه بحث را آغاز کرده و سپس معرفی‌های اولیه باید به ترتیب اهمیت صورت بگیرند. ‌

آداب تجارت در روسیه (بایدها و نبایدها)

 •  در هنگام سلام و خداحافظی دست شرکای روس خود را محکم فشرده و با آن‌ها ارتباط مستقیم چشمی برقرار کنید.
 •  در مکالمات کوتاه که معمولاً در رابطه با خانواده و مسائل شخصی است، قبل از صحبت درباره‌ی تجارت شرکت کنید.
 •  هدیه‌ای بدهید که یادآور نام و شهرت شرکت شما و اهمیت قرارداد تجاری موعود باشد؛ ترجیحاً چیزی که نشان‌دهنده‌ی شاخصه اصلی منطقه شما و یا نمایانگر لوگوی شرکت شما باشد.
 •  از به نمایش گذاشتن حدی از احساس هراس نداشته باشید، زیرا روس‌ها این هراس را نخواهند داشت!
 •  همان‌طور که آن ضرب‌المثل روسی می‌گوید: «حاضرجواب نباشید»، بلکه برای شنیدن بیتابی کنید.
 •  هیچ‌کسی را در جمع مورد تشویق و تحسین قرار ندهید، زیرا ممکن است به این عمل با شک و تردید نگاه شده و یا باعث رشک و حسادت شود. برتری قوانین جمعی بر قوانین فردی را به خاطر داشته باشید.

۴ شرکت و سازمان اول در کشور روسیه (۲۰۱۸)

رتبه نام صنعت
۱ Gazprom Oil and gas/نفت‌و‌گاز
۲ Lukoil Oil and gas/نفت‌و‌گاز
۳ Rosneft Oil and gas/نفت‌و‌گاز
۴ Sberbank of Russia Finance/مالی

 

آزمون فرهنگ روسی – درست یا اشتباه

 1. این‌طور تلقی می‌گردد که دست دادن در آستانه در خوش‌شانسی می‌آورد.
 2. در هنگام گل هدیه دادن، باید فقط به تعداد عدد فرد گل هدیه دهید.
 3. در روسیه اگر چیزی را جا بگذارید، بدین معنی است که برمی‌گردید.
 4. در مذاکرات تجاری، روس‌ها کنارآمدن را به نشانه ضعف در نظر می‌گیرند.
 5. در روسیه علامت «اوکی» با تماس انگشت شصت و سبابه به شکل یک دایره به معنی «روبه‌راه بودن همه‌چیز» است.
کشور روسیه

پاسخ‌ها

 1. اشتباه. این‌طور تلقی می‌شود که دست دادن در آستانه‌ی در باعث بدشانسی می‌شود؛ این کار باید در داخل و یا خارج از در انجام شود.
 2. درست. هدیه دادن گل به تعداد زوج فقط در مراسم ختم صورت می‌پذیرد و نشانه بدشانسی است.
 3. درست. یک خرافه‌ی روسی که امروزه هنوز هم وجود دارد.
 4. درست.
 5. اشتباه. نشانه‌ی غربی برای «اوکی» در روسیه توهین‌آمیز تلقی می‌شود.

سفارت روسیه