تلفظ کلمات انگلیسی چالشی برای زبان آموزان

یادگیری تلفظ کلمات زبان انگلیسی، از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای زبان‌آموزان است. برخی از صداهای انگلیسی در زبان فارسی وجود ندارند. از طرفی دیگر، تلفظ برخی از صداها مانند “th” و “ch”، برای فارسی‌زبان‌ها بسیار دشوار است. به همین دلیل برای درست صحبت کردن، یادگیری صحیح تلفظ کلمات انگلیسی بسیار مهم است.

تنها با داشتن تلفظ صحیح است که می‌توانید به خوبی صحبت کنید و دیگران گفته‌ها شما را واضح بشنوند و درک کنند.

به خاطر داشته باشید که داشتن تمرین برای صحبت کردن، همیشه به معنای بهبود تلفظ کلمات انگلیسی نیست و این دو موضوع با هم متفاوت هستند. تمرین صحبت کردن، به شما کمک می‌کند که نحوه ساختن جملات طبیعی در مکالمات واقعی را بیاموزید. اما با تمرین تلفظ، می‌توانید کلمات را درست ادا کنید و صدای واضح و لهجه درستی داشته باشید.

با موسسه باران همراه باشید تا در رابطه با نکات مهم در تلفظ کلمات انگلیسی صحبت کنیم.

چرا یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی دشوار است؟

متاسفانه، انگلیسی زبانی است که طی قرن‌های متمادی، به شدت تحت‌تاثیر زبان‌های دیگر مانند آلمانی، لاتین و فرانسه قرار گرفته است و املا و تلفظ آن دستخوش تغییرات زیادی گشته است. 

به خاطر این موضوع، عجیب نیست که نحوه تلفظ کلمات زبان انگلیسی، با املای آن بسیار متفاوت است. برای همین، یادگیری نحوه تلفظ کلمات انگلیسی از روی نگارش آن بسیار چالش برانگیز است.

از طرف دیگر، انگلیسی لهجه‌های بسیار متفاوتی دارد. در نتیجه ممکن است نحوه‌ی تلفظ یک کلمه در انگلیسی بریتانیایی، با نحوه تلفظ همان کلمه در لهجه آمریکایی متفاوت باشد.

اهمیت یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی چیست؟

یادگیری نحوه صحیح تلفظ کلمات انگلیسی، خشت اول در آموزش زبان انگلیسی است که متاسفانه به آن توجه زیادی نمی‌شود.

در فرایند آموزش، شما باید بدانید که هر حرف و ترکیبی، چگونه تلفظ می‌شود. در غیر این صورت ممکن است سال‌های سال، کلمات را اشتباه تلفظ کنید. پس خشت اول آموزش زبان انگلیسی را کج نگذارید.

راهکارهای تقویت مهارت تلفظ کلمات انگلیسی 

اولین قدم در آموزش تلفظ کلمات انگلیسی، انتخاب بین دو لهجه امریکن و بریتیش است. در ادامه، ۱۰ راهکار برای تقویت این مهارت را معرفی می‌کنیم.

1. صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید.

با این روش، به راحتی می‌توانید اشتباهات تلفظی در گفتار خود را شناسایی و برای حل آن تمرین کنید.

۲. شمرده صحبت کنید.

بسیاری تصور می کنند که برای روان صحبت کردن، باید سریع صحبت کنند. این کار نه تنها گفتار شما را بهبود نمی‌دهد، بلکه موجب تشدید اشتباهات گفتاری خواهد شد. بنابراین شمرده صحبت کنید و روی حرکات دهان و لب‌هایتان تمرکز کنید.

۳. نحوه تولید صداها را تصور کنید.

چشمان خود را ببندید و قبل از گفتن کلمات، نحوه تولید صداها را تصور کنید. موقعیت دهان و لب‌ها را تجسم کرده و در مورد شکل دهان و لب‌ها برای ایجاد درست صدا، فکر کنید.

۴. دهان، لب‌ها و زبان خود را تمرین دهید.

تلفظ یک مهارت فیزیکی است و شما باید روش جدیدی را برای حرکت و استفاده از ماهیچه‌های مختلف دهان را به خود آموزش دهید. پس هر روز صداهای دشوار را تمرین کنید.

به عنوان مثال، برای تلفظ صحیح”th”، زبان خود را بین دندان‌های خود قرار دهید (گاز نگیرید) و هوا را از دهان خود بیرون دهید به گونه‌ای که حرکت هوا را در بالای زبان احساس کنید. تا زمانی که تلفظ “th” را یاد نگرفته‌اید، این تمرین را انجام دهید.

۵. با آینه حرف بزنید.

جلوی آینه بایستید، صداها را بلند بگویید و محل قرارگیری زبان، لب‌ها و شکل دهان خود را ببینید. و آن را با حرکات دهان یک بومی انگلیسی ‌زبان مقایسه کنید.

۶. لحن گوینده را تقلید کنید.

در انگلیسی، هر جمله‌ای ریتم و آهنگ خاصی دارد که به آن “intonation”، می‌گویند. برای تمرین، به پادکست‌ها، اخبار، فیلم و غیره گوش دهید و هر چیزی که می‌شنوید را تقلید کنید.

۷. فونتیک زبان را یاد بگیرید.

از آنجایی که تلفظ کلمات انگلیسی با دیکته آن‌ها متفاوت است، برای یادگیری تلفظ صحیح صداها، از ابزار “IPA” یا الفبای فونتیک بین‌المللی استفاده می‌شود.

هر نماد در الفبای فونتیک، نشان‌دهنده‌ی یک صدای مشخص است. شما با کمک فونتیک، می‌توانید نحوه تلفظ صحیح هر کلمه را یاد بگیرید.

تلفظ انگلیی، لهجه انگلیسی، تلفظ حروف انگلیسی، آموزش تلفظ حروف
8. پارتنر زبان پیدا کنید.

دریافت بازخورد از یک ناظر خارجی، بسیار مهم است. دوستی را پیدا کنید که بر نحوه تلفظ کلمات انگلیسی آشنا باشد و اشتباهات گفتاری را به شما بگوید.

از آنجایی که یافتن پارتنر خارجی دشوار است، ما در موسسه باران برای حل این مسئله، دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی از طریق تماس تلفنی “TCP” را طراحی کرده‌ایم.

در این دوره، شما می‌توانید دو بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه با استاد تماس تلفنی داشته باشید.

در پایان هر جلسه، گزارش کیفی از نقاط قوت و ضعف زبان‌آموز تهیه شده و تا پایان همان روز همراه با مطالب آموزشی مورد نیاز برای جلسه بعدی، برای شما ارسال می‌شود.

۹. به استرس “stress” کلمات توجه کنید.

داشتن یک تلفظ، خوب فراتر از تسلط بر کلمات انگلیسی است. کلمات انگلیسی، لحن و وزن خاص خود را دارند. 

برای همین، در تلفظ کلمات انگلیسی لحن شما باید فراز و فرود و ریتم صحیحی داشته باشد. عدم توجه به استرس کلمه و تاکید روی محل اشتباه، معنی آن را تغییر داده و دیگران را دچار سوتفاهم می‌کند.

۱۰. آهنگ‌های انگلیسی را گوش دهید و هم‌خوانی کنید.

هم‌خوانی با آهنگ، به شما کمک می‌کند تا ریتم و استرس صحیح کلمه را یاد بگیرید.

تلفظ انگلیی، لهجه انگلیسی، تلفظ حروف انگلیسی، آموزش تلفظ حروف

پیشنهاد ویژه موسسه باران برای شما

ممکن است جز کسانی باشید که بارها تصمیم به آموزش زبان انگلیسی گرفته‌اید، اما به دلایلی مانند کمبود وقت، هزینه‌های بالای رفت و آمد، شاغل بودن، داشتن فرزند کوچک و غیره فرصتی برای آموزش زبان نداشتید.

ما در موسسه باران، برای حل این مسئله، دوره آموزش زبان انگلیسی مجازی یا غیرحضوری را برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم.

در این دوره، ما آموزش زبان انگلیسی پایه،را همراه با یک برنامه آموزشی مطابق با هدف‌تان آموزش می‌دهیم.

با تمرکز بر مهارت شنیداری در دوره استارلینگز سیکرت، زبان‌آموز نحوه صحیح تلفظ کلمات انگلیسی را یاد گرفته، سپس مهارت‌های مکالمه و درک مطلب در زبان‌آموز تقویت می‌شود.