حال ساده ، مهمترین و پرکاربرد ترین زمان 

ما در آموزش زبان انگلیسی با زمان های مختلف آشنا می شویم که یکی از مهم ترین آن ها زمان حال ساده است. این فعل معمولا برای نشان دادن کار یا عملی که در زمان حال انجام می شود، به کار برده می شود و می توان گفت که پر کاربردترین فعل در زبان انگلیسی می باشد.

نکته:

یکی از مهمترین اصول در آموزش گرامر زبان انگلیسی،یادگیری زمان های مورد استفاده در این زبان می باشد .

 

ساختار اصلی حال ساده در انگلیسی

این فعل در تمامی حالت ها بجز سوم شخص مفرد به صورت ساده می آید. در سوم شخص مفرد معمولا افعال s یا es به خود میگیرند. مادر زبان فارسی معمولا چنین زمانی را حال استمراری می گوییم.

مثال: I work in London یعنی من در لندن کار می کنم.

سوالی کردن حال ساده 

معمولا برای سوالی کردن افعال و جمله های حال ساده در انگلیسی از do و does استفاده می کنیم اما توجه داشته باشید که برای سوم شخص مفرد از فعل های کمکی همچون (he, she, it) استفاده می شود.

مثال: Do Nastran and Zahra live in Manchester? (یعنی آیا نسترن و زهرا در منچستر زندگی می کنند؟)

آیا شما گوشت میخورید؟

آیا شما شنا می کند؟

آیا شما دانشگاه نمی روی؟

اینان نیز نمونه هایی دیگر از حالت سوالی حال ساده در انگلیسی باشند.

همچنین توجه کنید که برای سوالی کردن بعضی از واژه ها که بصوت پرسشی می باشند مانند where و who و when از فعل های کمکی do و does باید استفاده شود. یک نکته مهم که در این جا قابل ذکر است این می باشد که برای پرسشی کردن واژه هایی که با w شروع می شوند اول باید جمله مورد نظر خود را خبری کرده و سپس با استفاده از افعال do و does آن را پرسشی کنید. برای این کار باید قسمتی از متن جمله که درباره آن سوال می کنید را حذف کرده و در اول جمله خود قرار دهید.

مثال : Where do they work? (یعنی آن ها کجا کار می کنند؟)

یکی از مهم ترین مورد هایی که باید به آن توجه کنیم در زمان حال ساده در انگلیسی این است که واژه who در زبان انگلیسی یک تفاوت مهم با سایر واژگان دارد و این تفاوت این است که هنگامی که می خواهیم برای فاعل جمله با who جمله پرسشی ایجاد کنیم. دیگر نیاز به استفاده از افعالی مانند do و does نیست. شاید برای بسیاری از شما این سوال به وجود آید که تفاوت این واژه با سایر واژگان چیست برای جواب دادن به این سوال شما باید بدانید که who یک ضمیر فاعلی می باشد اما سایر واژگان قید هستند.

مثال: Who works at Liverpool City Hospital? (یعنی چه کسی در بیمارستان شهر لیورپول کار می کند.)

منفی کردن حال ساده

برای منفی کردن جملات در حال ساده انگلیسی شما علاوه بر استفاده از افعال کمکی do/does باید از فعل منفی کننده not نیز استفاده کنید. همانگونه که میدانید معمولا سوم شخص مفرد دارای تفاوت هایی هست که در این جا نیز باید برای منفی کردن سوم شخص مفرد مانند he/she از افعال کمکی does not و  doesn’tاستفاده کنیم و برای منفی کردن سایر حالت ها از افعالی مانند do not و  don’t به کار برده می شود.

مثال : They don’t work at the weekend (یعنی آن ها آخر هفته کار نمی کنند.)

ترتیب کلمات جملات منفی

در زیر کلمه ترتیب ساختن یک جمله منفی اولیه در انگلیسی در زمان حال با استفاده از Don’t یا Don’t است.

فاعل نمی کند/ * بقیه جمله

من / شما / ما / آنها دارند / خرید می کنیم

خوردن / دوست داشتن و غیره غلات برای صبحانه

او / او نمی کند

* فعل: فعلی که در اینجا می آید شکل پایه مصدر است = مصدر بدون to قبل از فعل به جای مصدر داشتن آن فقط بخش داشتن است.

نکته: به یاد داشته باشید که مصدر فعل قبل از ترکیب (تغییر) است و با to شروع می شود. به عنوان مثال: داشتن، خوردن، رفتن، زندگی کردن، صحبت کردن و غیره.

 

 

مهم ترین کاربرد های حال ساده در انگلیسی

  1. درباره چیز هایی که در حال حاضر یعنی الان وجود دارند مانند I’m a student یعنی من دانش آموز هستم.
  2. در مورد چیزهایی که خیلی زیاد تکرار شده اند و دیگر به صورت یک چیز روتین و تکراری در آمده اند از یک سری فعل ها و قید هایی مانند (sometimes, often, always) استفاده می شود، مانند I sometimes go to the cinema

یعنی من بعضی وقت ها به سینما می روم.

  1. در مورد حقایق علمی صحبت کردن مانند:

Light travels at almost 300,000 Kilometers per second

(یعنی نور با بیش از 300 هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند)

  1. در مورد اتفاقی که در آینده حتما اتفاق می افتد مانند The school term start next week یعنی نیمسال تحصیلی مدرسه هفته آینده آغاز می شود. 
  2. آموزس

شکل کوتاه حال ساده 

در آموزش زبان انگلیسی مخصوصا حالت گفتاری آن بعضی از کلمات و افعال با هم ترکیب می شوند که به این حالت می گویند شکل کوتاه کلمات.

مثال:

شکل بلند

شکل کوتاه

مثال

are

…’re

you’re

have not

…’ve not/… haven’t

I’ve not/I haven’t

افعال حال ساده 

معمولا فعل در زبان انگلیسی برای نشان دادن حالت و همچنین چگونگی وقوع یک حادثه به کار برده می شوند که دارای دو نوع هستند، افعال State Verbs که نشان دهنده عملی هستند که فاعل انجام می دهد و افعال Action Verbs که به آنها افعال کنشی می گویند.

به جملات فارسی زیر دقت کنید

  1. من هرروز فوتبال بازی می کنم
  2. من هر هفته به استخر می روم
  3. من همیشه مسواک میزنم

همه مثال های بالا در زمان حال ساده بیا ن شده اند حال به چند نمونه انگلیسی نیز توجه کنید .

  1. He only eats pasta
  2. We watch television every day

این جملات نیز به زبان انگلیسی در حال ساده بیان شده اند.

نتیجه گیری

زمان حال ساده به سادگی در یک جمله برای نشان دادن چیزی که معمولی یا واقعی یا عادت است استفاده می شود. استفاده از این زمان فعل با توجه به شخص تغییر می کند. در این مقاله از موسسه باران سعی کردیم شما را با افعال حال ساده در انگلیسی اشنا کنیم. اگر مشتاق هستید بیشتر با زبان انگلیسی آشنا شوید یا به طور حرفه ای به یادگیری آن بپردازید می ­توانید در دوره های آموزش موسسه باران شرکت کنید یا با مشاوران ما در مجموعه تماس بگیرید تا شما را بطور کامل راهنمایی کنند.