تکنیک های سریع تقویت اسپیکینگ Speaking

امروزه زبان انگلیسی ابزار مهمی برای ارتباطات علمی، تجاری، اقتصادی و …….در سطح بین‌الملل است .در این مواقع اولین چیزی که به ذهنمان می آید مهارت اسپیکینگ آن است اگر بتوانید روان و زیبا و در عین حال صحیح و اصولی به زبان انگلیسی صحبت کنید دامنه ارتباطات و فرصت های شغلی و تحصیلی مناسب تری خواهید داشت. در این مقاله تکنیک هایی برای تقویت اسپیکینگ در اختیار شما قرار گرفته است.

انتخاب یک لهجه و تسلط بر آن

در زبان انگلیسی لهجه های مختلفی چون بریتانیایی ،آمریکایی و….وجود دارد .هنگام صحبت کردن به این زبان بهتر است یک لهجه را انتخاب کنید و به آن تسلط پیدا کنید .چون با چند لحظه صحبت کردن مهارت اسپیکینگ شما را زیر سوال می برد و جلوه مناسبی ندارد.

با صدای بلند بخوانید

برای تقویت اسپیکینگ  خود روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به روخوانی متون زبان انگلیسی بپردازید .با خواندن کتاب ها ،روزنامه ها، متون انگلیسی زبان می توانید تا حد بسیار زیادی دانش زبانی خود را افزایش دهید. خواندن متن‌ها را با صدای بلند انجام دهید. این کار به نقاط ضعف شما در تلفظ کلمات انگلیسی و ادای صحیح کلمات و جملات کمک می کند.

تقویت اسپیکینگ

گسترش دامنه لغات

برای اینکه بتوانید در هنگام صحبت کردن افکار خود را به درستی بیان کنید  نیاز دارید تا تعداد لغات و عبارات زیادی را بدانید. در واقع یادگیری لغات جدید یکی از توانمندی های پایه در هر زبانی است، که به فرد گیرنده کمک می‌کند تا دانش خود را وسعت بخشیده و مهارتهای خود را تقویت کند. یادگیری لغات و عبارات در تقویت چهار مهارت خواندن (Reading) شنیدن (listening) گفتن(Speaking) و  نوشتن (تقویت Writing) تاثیر مستقیم دارد.

تماشای فیلم و سریال

تماشای فیلم و سریال ها می تواند شما را با لهجه های مختلف زبان انگلیسی آشنا کند و آنها منبع مناسبی برای یادگیری لهجه مورد نظر هستند. ویدیوهای کوتاه از شبکه های اجتماعی را انتخاب کنید و آنها را گوش دهید .در طول روز یا در طول هفته فیلم ها را چندین بار تماشا کنید. مزیت این کار این است که  مهارت لیسنینگ شما تقویت میشود و همچنین در سریالها شما با موضوعات ساده و روزمره سر و کار دارید و به گونه ای نیز نحوه بیان آدم ها را فرا می گیرید و همچنین فرهنگ رایج آنها را یاد می گیرید. و باعث تقویت اسپیکینگ شما می شود

بدون ترس صحبت کنید

برای یاد گرفتن زبان انگلیسی به نحو کاربردی سعی کنید خود را در معرض صحبت کردن قرار دهید اگر فقط کتاب بخوانید و دامن لغات خود را قوی کنید ولی از آن ها استفاده نکنید پیشرفت چندانی در Speaking نخواهید داشت پس از همان ابتدا که شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنید صحبت کنید. سعی کنید با دوستان یا اعضای خانواده صحبت کنید. زیرا باعث می شود اعتماد به نفس شما قوی تر شود و در جمع به راحتی انگلیسی صحبت کنید. و به ایم صورت باز هم  به تقویت اسپیکینگ خود کمک میکنید.

پادکست گوش دهید

برای اینکه خوب حرف بزنید اول باید بتوانید خوب آن چه را که می شنوید درک کنید و کلمات و اصطلاحات مختلف را به ذهن خود بسپارید.  برای تقویت لیسنینگ و تقویت اسپیکینگ هرچه بیشتر بشنوید بهتر است. زیاد شنیدن انگلیسی موجب فعال شدن ذهن شما و یادگیری کاربردی زبان میشود. هرچه گوش خود را با لیسینینگ بیشتری تقویت کنید اسپیکینگ بهتری خواهید داشت. از پادکست ها علاوه بر تقویت مهارت لیسنینگ مهارت speakingشما تقویت می‌شود. از پادکست های کوتاه مدت ۲ دقیقه ای یا  ۳دقیقه ای شروع کنید. در هنگام گوش دادن کلمات و عبارات کلیدی پادکست را یادداشت کنید .

تقویت اسپیکینگ

اخبار گوش دهید

 به واژه‌هایی که گویندگان خبر و خبرنگار ها برای توضیح یک موضوع به کار می‌برند دقت کنید .چون آنها مهارت ارتباطی قوی دارند. به زبان بدن و اصطلاح های آنها گوش دهید و سعی کنید هنگام صحبت کردن از آنها استفاده کنید.

موضوع انتخاب کنید

موضوعی انتخاب کنید و در مورد آن صحبت کنید. این کار هم به تقویت اسپیکینگ شما کمک می کند، مثلاً آلودگی هوا ، بحث اقتصادی و … بحث کنید. یا موضوعات روزمره خود را به عنوان تمرین صحبت کردن در اولویت قرار دهید و در مورد آن موضوع روزمره شروع به صحبت کردن کنید.

صدای خود را ضبط کنید

هنگام صحبت کردن به انگلیسی سعی کنید صدای خود را ضبط کنید. این روش به شما کمک می کند تا اشتباهات خود را تشخیص دهید و آنها را اصلاح کنید. این روش به شما کمک می کند تا نواقص نحوه تلفظ، استرس گذاری، طرز بیان  و ….را تشخیص دهید.  سعی کنید فایل صوتی خود را برای کسی که مهارت بیشتری دارد بفرستید تا اشکالات شما را رفع کند.

اصطلاحات را یاد بگیرید

یادگیری اصطلاحات انگلیسی نقش مهمی در تقویت اسپیکینگ دارند. در موقعیت های گوناگون اصطلاحات مختلفی به کار برده می شود. بر حسب هر موقعیت سعی کنید اصطلاحات مرتبط با آن را یاد بگیرید. مثلاً اصطلاحاتی که در رستوران به کار می‌ رود  را یاد بگیرید.

مثلا

Hit the book در نگاه اول به معنی ضربه زدن به کتاب ولی در اصطلاح  (زیاد مطالعه کردن است).

Butter fingers در ترجمه یعنی انگشتان کره ای ولی در اصطلاح یعنی دست وپا چلفتی

به کار بردن صحیح کلمات و واژه ها

مفاهیم زیادی در زبان انگلیسی وجود دارد که برای انتقال معنی آنها واژه های مترادف وجود دارد .در چنین مواردی باید دقت کنید که واژگان را در جای مناسب و صحیح خودشان به کار ببرید.

 مثلاً واژه‌های

After you  بفرمائید(هنگام وارد شدن به جایی)

Help yourself بفرمائید(دعوت به صرف غذا)

بسیاری از زبان آموزان علیرغم اینکه بر نکات گرامری تسلط دارند هنگام صحبت و مکالمه زبان انگلیسی با مشکل مواجه می‌شوند. راه برطرف کردن این مشکل تقویت مهارت اسپیکینگ  Speaking و تسلط بر زبان انگلیسی تنها تمرین ,تمرین و تکرار است.