تقویت ریدینگ

به طور کلی زبان انگلیسی شامل چهار مهارت: ریدینگ(خواندن)، لیسینینگ(شنیداری)، رایتینگ(نوشتن) و اسپیکینگ(خواندن) می شود. برای پیشرفت در زبان باید 4 مهارت را بخوبی فرا بگیرید. در این مقاله می خواهیم درباره اهمیت ریدینگ، تقویت ریدینگ و راه های بهبود آن برایتان صحبت کنیم. پس اگر قصد تقویت ریدینگ را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

ریدینگ زبان انگلیسی چیست؟

مهارت ریدینگ یعنی توانایی یک فرد در خواندن متون انگلیسی،فهمیدن معنای ان و تفسیرش. یادگیری این مهارت به شما کمک می کند تا هنگام خواندن مطالب انگلیسی معنا و منظور نویسنده را بیابید، معنی کلمات، عبارت ها و جمله ها را متوجه شوید و رابطه آنها را در ساختمان کلی متن دریابید. هرچه میزان مهارت ریدینگ خود را بیشتر کنید، فهم متن های انگلیسی برایتان راحت تر خواهدشد. با تقویت ریدینگ براحتی میتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید وحتی توانایی رایتینگ(نوشتن) بهتری کسب کنید.

مهارت ریدینگ یکی از مهارت های اولیه در یادگیری زبان انگلیسی است زیرا شما زمان یادگیری یک زبان جدید، ابتدا الفبا و نحوه خواندن آن را آموزش می بینید سپس سایر مهارت ها را فرا می گیرید. درنتیجه تقویت ریدینگ کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

 

راه های تقویت ریدینگ

برخلاف سایر مهارت های زبان انگلیسی، برای یادگرفتن مهارت ریدینگ نیازی به کسی ندارید و خودتان هستید که تمام کارها را بر عهده دارید. خبر خوب اینکه برای تقویت ریدینگ نیازی به خرید منبع های مختلف و هزینه اضافی ندارید چونکه بسیاری از منابع لازمتان را از طریق وبسایت و اپلیکیشن های آنلاین می توانید بدست آورید.

در ادامه تعدادی از روش ها را برای تقویت ریدینگ خدمتتان ارائه میدهیم.

*خواندن متون خبر های انگلیسی:

 تعداد کانال و سایت های خبری این روزها بسیار زیاد شده و تمامی مردم در هر نقطه از جهان می توانند به راحتی با مراجعه به آنها، اخبار روز را مطالعه کنند. خواندن متن های خبر انگلیسی یکی از راه های پرفایده برای تقویت ریدینگ است. برای انجام اینکار بهتر است از سطح ساده و ابتدایی شروع کنید و به مرور متن ها را پیشرفته تر کنید. سایت های خبری زیر برای تقویت ریدینگ گزینه های مناسبی هستند:

Bbc news

The cut

The Toronto star

Abc news

The debrief

The new Yorker

The learning network

*مطالعه کتاب های انگلیسی: 

کتاب ها منبع های بسیار عالی برای تقویت ریدینگ هستند. خواندن رمان، داستان کوتاه، اشعار، نمایشنامه ها و غیره بر افزایش مهارت ریدینگ تاثیر بسیار خوبی می گذارند. شما باید با توجه به سطحی از زبان انگلیسی که دارید، کتاب های مناسب را برای خواندن برگزینید. رعایت برخی نکات در خواندن کتاب های انگلیسی مهم است و به سرعت یادگیری شما می افزاید. مثل: خواندن کتاب ها با صدای بلند و ضبط کردن صدای خودتان، اینکار باعث می شود شما هنگام گوش دادن به صدایتان متوجه ایراد های خوانداریتان شوید.

دیگر روش برای تقویت ریدینگ هنگام خواندن کتاب های انگلیسی، هایلایت کردن کلمه ها، عبارت ها و جمله های مهم است. شما می توانید هر کدام را با یک ماژیک نشانه گذاری کنید یا حتی دفترچه ای تهیه کنید و کلمات و عبارات مهم را درآن بنویسید. این کار به مرور سریع و ساده آن ها کمک می کند. کتاب های زیر برای تقویت ریدینگ بسیار مناسبند که شما با توجه به سطح خودتان انتخاب می کنید کدام را بخوانید.

برای سطح مبتدی:

the elephant man

the phantom of the opera

around the world in 80 days

the wizard od Oz

Christmas in prague

برای سطح متوسط:

Grace darling

A Christmas carol

Kidnapped

A tale of two cities

Old man and the sea

برای سطح پیشرفته:

Little women

Pride and prejudice

To kill a mockingbird

Lord of the flies

Animal farm and 1984

تقویت ریدینگ

خواندن مقاله های انگلیسی

یک راه موثر برای تقویت ریدینگ که کاملا بی هزینه است و دانش زبانتان را افزایش می دهد، خواندن مقالات انگلیسی است. این روش برای دانشجویان بسیار خوب است زیرا علاوه بر اینکه به دانش تخصصی شان افزوده می شود، مهارت ریدینگ را هم تقویت می کنند. البته این روش برای افرادی که سطح زبان نسبتا خوبی دارند هم خالی از لطف نیست. برای خواندن برخی از مقالات باید شما هزینه پرداخت کنید ولی سایت های زیر بصورت رایگان مقالات را در اختیار شما قرار می دهد.

James clear: 

این وب سایت شامل مقالاتی در حوزه سلامت روان،خلاقیت و … است که برای مطالعه عمومی طراحی شده است.

Feedly:

این وب سایت بصورت اپلیکیشن موبایل هم ارائه می شود که مقاله ها، طیف گسترده ای از موضاعات را شامل می شوند و دسترسی محدودبه آنها رایگان است.

Free paper:

این وب سایت مناسب دانشجوهای ایرانی است که قصد خواندن مقالات علمی و تخصصی را بصورت رایگان دارند. در این وب سایت می توانید با در دست داشتن dol مقاله مورد نظر و یا حتی جست و جو کلمات کلیدی آنرا براحتی دانلود کنید.

*عوض کردن زبان گوشی و شبکه های اجتماعی:

اگر زبان گوشیتان بر روی فارسی تنظیم شده آنرا عوض کنید، باعث می شود که مطالعه زبان انگلیسی به یک روتین روزانه تبدیل شود که بر تقویت ریدینگ شما نیز موثر است. روزانه زمان زیادی صرف کار کردن با گوشی و شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام می شود که تغییر زبان انها به انگلیسی بسیار مفید واقع خواهد شد.

* خواندن دستورالعمل های انگلیسی وسایل:

مطالعه دستورالعمل وسیله های مختلف مثل: داروها، وسایل الکترونیکی و غیره به زبان انگلیسی در جریان روزمره کمک بسیار زیادی به تقویت ریدینگ شما می کند. شاید این روش به تنهایی خیلی موثر نباشد ولی درصورت ترکیب با سایر روشها می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

*شرکت در انجمن های انگلیسی:

در قرن 21 استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار زیاد شده است. شما می توانید در هرنقطه از جهان با استفاده از اینترنت به اطلاعات نامحدودی دست بیابید و با آدم های ناشناس ارتباط برقرار کنید. عضویت در انجمن های انگلیسی و نظر دادن باعث می شود که ریدینگ شما پیشرفت کند.

چه موسسه ای برای پیشرفت در زبان خوب است؟

نقش موسسه زبان انگلیسی و استاد در فراگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است. اگر می خواهید در زبان پیشرفت کنید، پیشنهاد ما به شما موسسه باران است.

موسسه باران با کادر تخصصی و بکارگیری بروزترین روش های آموزش زبان انگلیسی، باعث می شود که در 4 مهارت زبان، بویژه تقویت ریدینگ پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

تقویت ریدینگ