آزمون TOEFL

مخفف Test of English as a foreign language

آزمونی است ست که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد.آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمونهای جهان است که در همه کشورهای جهان شناخته شده است. این آزمون توسط موسسه (ETS)   در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می شود و در بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه و موسسه و بیش از ۱۶۰ کشور جهان از جمله استرالیا ،کانادا ، نیوزلند ،ایالات متحده، بریتانیا و در سراسر اروپا و آسیا پذیرفته شده است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت ETS TOEFL جستجو کنید که کدام دانشگاه در هر کشور چه نمره ای را قبول میکند.

کاربرد آزمون تافل

آزمون تافل به شما کمک می کند تا به عنوان فردی حرفه‌ای شناخته شوید، و اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل و مهاجرت در زمینه کاری یا شغلی به کشورهای انگلیسی زبان را داشته باشند، قبولی در این آزمون در پیدا کردن فرصت های شغلی کاربرد زیادی  برای آنها دارد. برای دریافت ویزا قطعاً نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر جهت نشان دادن توانایی خود در زبان انگلیسی را دارید و آزمون تافل با داشتن اعتبار بین‌المللی نقطه قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می شود.

صفر تا صد آزمون تافل زبان انگلیسی

انواع آزمون تافل

آزمون تافل دارای سه حالت است:

۱.آزمون کاغذی   PBT

۲.آزمون اینترنتی  IBT

۳.آزمون کامپیوتری  CBT

آزمون کاغذی در ایران در شهرهای کیش، کرج، تهران، اصفهان برگزار می شود. و آزمون اینترنتی در مراکز بیشترین استانها برگزار می شود. ۹۸ درصد از دانشجویان از آزمون اینترنتی برگزار می شود چون دسترسی به آن آسانتر است.

ساختار آزمون تافل

در حال حاضر آزمون تافل TOEFL iBT در مراکز و نمایندگی های رسمی برگزاری آزمون انجام می شود .این آزمون چهار مهارت زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد و تقریبا 3 ساعت زمان آزمون می باشد.

بخش Reading

اولین قسمت آزمون تافل بخش ریدینگ است مدت زمان این بخش می تواند متفاوت باشد. بنابراین اگر هیچ سوال تجربی دریافت نکنید ریدینگ ۶۰ دقیقه ای است و حدود ۳۶ الی ۴۲ سوال است. اگر سوالات تجربی دریافت کنید حدود ۸۰ دقیقه طول می‌کشد و دارای ۴۸ تا ۵۶ سوال می‌باشند .هر متنی که در بخش ریدینگ مشاهده می‌کنید طولانی است معمولاً در حدود ۷۰۰ کلمه در ۳ یا ۴ متن هستند. متن ها با انواع موضوعات دانشگاهی ،علوم ، روان شناسی و تاریخ مطرح می‌شوند.

بخش listening 

در بخش listening  دانشجو باید به ۴ تا ۶ فایل سخنرانی یا مکالمه گوش دهد و بین ۲۸ تا ۴۱ سوال در این بخش  مرتبط با آنها در مدت ۵۰ تا ۸۰ دقیقه پاسخ دهد.

10 دقیقه استراحت

بخش Speaking

بر خلاف آزمون آیلتس بخش اسپیکینگ در آزمون تافل در روز جداگانه‌ای برگزار نمی شود در همان روز امتحان گرفته می شود. در این بخش دانشجو در حدود ۲۰ دقیقه به ۴ قسمت که سوالاتی در مورد محل زندگی، عقاید، شخصی که توسط طراحان آزمون پرسیده می شود پاسخ دهند.

بخش Writing

در این بخش باید  بخش های مختلف را بخوانند یا به صدای ضبط شده گوش دهند و متن ها رو باهم مقایسه کنند و سوالاتی که از شما پرسیده میشود یا مطالبی که از شما میخواهند متن بنویسید.

نمره قبولی در آزمون تافل

آزمون اینترنتی تافل دارای چهار بخش است و ۳ ساعت طول می کشد .مجموعه کل نمرات از 0 تا  120 است که نمره هر بخش از 0 تا 30 می باشد. بعد از پایان آزمون میانگین نمرات ، تعیین کننده نمره نهایی است. نمره 80 این آزمون معادل 550 آزمون کاغذی شناخته می شود که برای ورود به اکثر دانشگاهها در مقطع تحصیلی مورد نیاز است. ولی نمره 90 به بالا نمره است که در سایر دانشگاه ها پذیرفته می شوند.

 در آزمون iBT بخش درک مطلب آن با آزمون CBT  (کامپیوتری ) تفاوتی ندارد .این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده که هر کدام از این متن ها حدود 600 تا 700 کلمه دارد. موضوع متن های آکادمیک معمولاً در کتاب های دانشگاهی موجود هستند. در آزمون  IBT  (اینترنتی) دانشجو باید مهارت هایی مثل خلاصه نویسی و برداشت صحیح از متن را داشته باشد.

صفر تا صد آزمون تافل زبان انگلیسی

نحوه برگزاری آزمون تافل در ایران

آزمون تافل در ایران به صورت اینترنتی برگزار می شود البته برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز برگزاری آزمون تافل بروید و در آنجا شرکت کنید .این آزمون حدود ۳ ساعت طول می‌کشد که البته بعد از آزمون Reading و listening  یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای خواهید داشت. همه  قسمتهای آزمون به صورت اینترنتی می باشند حتی در بخش speaking  هم پاسخ شما ضبط می شود و بعداً ارزیابی می شود. در آزمون تافل همه مهارت ها در یک روز ارزیابی می‌شوند.

روش اعلام نتایج

نتایج آزمون تافل به صورت اینترنتی اعلام خواهد شد و می توانید از طریق سایت نتیجه آزمون خود را نگاه کنید. دو هفته بعد از اتمام آزمون می توانید وارد حساب کاربری  ETS شده و روی گزینه مشاهده نتایج یا  “view scores” کلیک کرده و نمره خود را مشاهده کنید.

هزینه شرکت در آزمون تافل

اگر قصد شرکت در آزمون تافل را دارید باید خود را کاملا آماده کنید که هزینه‌ای که بابت آزمون پرداخت می‌کنید بی‌ثمر نباشد. هزینه آزمون تافل اینترنتی در سال ۱۴۰۰ تقریباً ۲۴۵ دلار است.

هزینه کنسل کردن آزمون تافل

در صورتی که قصد انصراف از آزمون تافل را دارید باید یک هفته قبل از آزمون اقدام کنید. برای این کار باید ابتدا در سایت  ETS وارد پروفایل خود شوید و روی دکمه کنسل کلیک کنید. در صورت کنسل کردن آزمون نصف مبلغ هزینه ثبت نام طی سه ماه به حساب مرکزی که هزینه ثبت‌نام را پرداخت کرده اید بازگردانده می شود و از همان مرکز برای دریافت مبلغ خود اقدام کنید. موسسه  ETS از طریق ایمیل شما را از بازگشت وجه به مرکزی که ثبت نام کرده اید مطلع می سازد.

منابع برای آزمون تافل

  1. Essential words for The TOEFL

 کتاب لغات ضروری برای تافل یکی از مهمترین منابع آزمون تافل می باشد .لغات این کتاب در قالب متن و تمرین ارائه شده اند و باعث یادگیری بهتر لغات در ذهن می باشند.

  1. 1100 Words You Need To

این کتاب جزو منابع مهم آزمون تافل می باشد کسانی که قصد شرکت در آزمون بین المللی تافل را دارند حتماً این کتاب را مطالعه کنند.

3.Longman preparation course for the TOEFL

این کتاب همه مهارت های زبان را شامل می باشد در این کتاب انواع سوالات آزمون تافل کاغذی و اینترنتی پوشش داده شده است.

4.Longman academic writing servies

این کتاب مهارت رایتینگ در حوزه آکادمیک را آموزش می دهد. این کتاب مناسب کسانی است که برای شرکت در آزمون خود را آماده کرده‌اند و می‌خواهند رایتینگ خود را تقویت کنند. آموزش جمله نویسی و پاراگراف نویسی و لغات و اصطلاحات در این کتاب گنجانده شده است.