راهنمای تجارت با کشور عمان

MASQAT WEATHER

انجام کسب‌­وکار در عمان

مرور اجمالی

عمان از نظر جغرافیایی، کشوری متنوع متشکل از ارتفاعات کوهستانی، بیابان­‌ها و خطوط ساحلی وسیع و بکر است. فرهنگ عمانی از نظر میراث و آداب و سنن غنی است و از سال‌­ها روش زندگی دریایی و بیابانی، اسلام و ترکیب متنوعی از گروه‌­های قومی تاثیر گرفته است. امروزه عمان برای ایجاد کشوری مدرن­‌تر که همچنان میراث و آداب فرهنگی قوی را ارج نهد و دربرگیرد، تلاش می‌­کند.

درک این فرهنگ منحصربه‌­فرد خاورمیانه‌­ای و آداب کسب­‌وکار عمانی برای هرکسی که خواهان انجام موفق کسب‌وکار در عمان است، لازم است.

عمان از نظر جغرافیایی، کشوری متنوع متشکل از ارتفاعات کوهستانی، بیابان­ها و خطوط ساحلی وسیع و بکر است.

فرهنگ عمانی- مفاهیم و ارزش­‌های کلیدی

اسلام

به منظور درک کامل فرهنگ عمانی، مهم است که نفوذ گسترده‌­ی دین بر جامعه را درک کنیم. عمان تنها کشور مسلمانی است که اکثریت پیروان عبادی را در خود دارد که به فرهنگ قدیمی­شان کمک می‌­کنند. اسلام بر هر بعدی از زندگی فرد مسلمان از تعطیلات گرفته تا غذایی که می­‌خورند، نحوه­‌ی پوشش و انجام کسب­‌وکار حکمرانی می‌­کند. بخشندگی، تواضع و احترام به دیگران مفاهیم کلیدی هستند که هم در حوزه‌­ی اجتماعی و حرف‌ه­ای زندگی حاضرند.

عمانی‌­ها با انواع آداب و رسوم از مهمان استقبال می­‌کنند که مهم‌­ترینشان سرو قهوه است.

مهمان­‌نوازی

عمانی­‌ها به خاطر مهمان‌­نوازی و بخشندگی زیادشان هم در حوزه­‌ی اجتماعی و حرف‌ه­ای معروفند. عمانی‌­ها با انواع آداب و رسوم از مهمان استقبال می­‌کنند که مهم‌­ترینشان سرو قهوه است. مهمان‌­نوازی عمانی از نزدیک به تمایل عمانی‌­ها برای ایجاد اعتماد و روابط با مردم قبل از انجام کسب‌­وکار ارتباط دارد. بنابراین، خارجی‌­ها باید قدردانی خود را نسبت به این بخشندگی­‌ها نشان دهند و برای آشنایی با شرکای تجاری عمانی خود وقت صرف کنند.

وجهه

وقار و احترام عناصر کلیدی در فرهنگ عمانی هستند که در اصل با مفهوم حفظ وجهه مشخص می­شود. عمانی­ها با استفاده از روحیه صلح‌جویی، صبر و کنترل نفس از شرمساری یا تحقیر دیگران خودداری می‌­کنند و به‌­این ترتیب مانع از دست دادن وجهه‌­شان می­‌شوند. بنابراین، انتقادات عمومی کم است و در عوض، انتقاد به صورت خصوصی مطرح می­‌شود که در آن خطر از دست دادن وجهه کم است. هنگام کسب‌­وکار با عمانی‌­ها مهم است این نکته را به خاطر داشته باشید و از هر آنچه که ممکن است به آنها توهین کند یا وجهه‌­ی آنان را در مقابل دیگران خراب کند، اجتناب کنید.

خانواده

فرهنگ عمانی به خانواده و ارتباطات قبیله‌­ای اهمیت زیادی قائل است. خانواده و قبیله بسیار اثرگذار هستند و در شکل‌گیری ارزش­‌ها و رفتار فرد نقش ایفا می‌­کنند. وفاداری به خانواده و قبیله بر هر چیزی ارجح است و حتی در زمینه‌­ی کسب‌­وکار هم رایج است که چندین عضو یک خانواده برای یک شرکت کار کنند.

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطان کشور عمان

عمان با کسب استقلال در قرن هفدهم دوره‌­ای از اکتشافات و گسترش دریایی را به سمت ساحل غربی آفریقا و بخش‌هایی از هند آغاز کرد. عمان بعد از چندین دوره ناآرامی و مجموعه­‌ای از معاهدات دوستی با بریتانیا به عنوان کشوری مستقل در سال 1951 شناخته شد. تا سال 1970، سلطان جدیدی به قدرت رسید و از آن زمان عمان را به سمت پیشرفت­‌های انبوه اقتصادی و اجتماعی رهنمون کرده است. کشف نفت، اقتصاد عمان را به طور موثری بهبود بخشید اما در سال­های اخیر برای تنوع­‌بخشی به اقتصاد تلاش­‌هایی صورت گرفته است تا از تکیه‌­ی سنگین به صنعت نفت پرهیز کند. امروزه، تلاش­‌های عمان برای مدرنیزه‌­کردن و گشودن مرزهای خود همراه با اقتصاد جذاب آن به طور فزاینده­ای سرمایه‌­گذاران خارجی را جذب کرده است. سرمایه­‌گذاری یا کسب‌­وکار موفق در عمان نیازمند درک عمیق از فرهنگ و آداب منحصربه‌­فرد کسب‌­وکار عمان است.

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطنت خود را در کشور عمان از ۲۳ ژوئیه ۱۹۷۰ شروع کرده و تا به امروز ادامه دارد. لقب رسمی او در عربی جلاله السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید (به معنی: اعلیحضرت سلطان بزرگ قابوس فرزند سعید از خاندان سعید) است. وی بیشترین طول دوران پادشاهی را در بین دیگر حاکمان کشورهای عربی‌دارد.

کسب­‌وکار عمان بخش 1- کار کردن در عمان (پیش از عزیمت)

شیوه‌­های کار کردن در عمان

 • هفته‌­ی کاری در عمان از شنبه آغاز می‌­شود و چهارشنبه به پایان می‌­رسد. پنج­شنبه و جمعه روزهای رسمی استراحت هستند. ساعات کاری معمولا 09:00 صبح- 13:00 ظهر و 16:30 تا 20:00 شب است و در روزهای تعطیلی اندک تغییری دارد.
 • دیدگاه عمانی­‌ها نسبت به زمان در قیاس با بسیاری از فرهنگ‌­های غربی ساده­‌گیرانه‌­تر است. مردم و روابط از برنامه‌­های زمانی و وقت­‌شناسی مهم­تر هستند. بنابراین، برای شریک عمانی­‌تان عجیب نیست که دیر به سر کار برسد اما خارجی­‌ها انتظار دارند تا سروقت به محل کار برسند.
 • جلسات باید از قبل برنامه‌­ریزی­ شوند و از چند روز قبل تایید شوند. بااین‌حال، جلسات اغلب ممکن است با اعلامی فوری کنسل شده و یا از نو زمان­‌بندی می­‌شوند. پس همیشه آماده با کارت ویزیتتان بیایید یا با نامه‌­ای که به آنان نشان دهد شما آنجا بودید.

ساختار و سلسله‌­مراتب در شرکت­‌های عمان

 • اکثر شرکت­‌های عمانی سلسله­‌مراتب عمودی قدرتمندی دارند. تصمیمات از بالا به پایین و توسط اکثر اعضای ارشد گرفته می­‌شوند.
 • سمت‌ومقام بخش مهمی از جامعه‌­ی عمان است و با عواملی مثل سن، ثروت و روابط خانوادگی یا قبیله‌­ای تعیین می‌شود. افراد دارای مقام، سطح بالایی از قدرت را دارند و باید مورداحترام باشند.
 • سلسله­‌مراتب حاضر در جامعه­‌ی عمان اغلب در استفاده از عناوین و احوال‌پرسی­‌های رسمی دیده می­‌شود. مثلا وقتی اولین بار وارد اتاق شده و یا با شریک عمانی خود احوالپرسی می­‌کنید، باید اول از همه با ارشدترین فرد و با عنوان مناسب دست دهید.

روابط کاری در عمان

 • روابط و اعتماد متقابل برای هر تعامل تجاری موفق ضروری هستند و فقط از طریق جلسات رودررو می­‌تواند گسترش یابد. بنابراین، مهم است تا با شرکای تجاری عمانی خود وقت بگذرانید و جلسات مکرری داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که روابط همچنان گسترش می­‌یابند.
 • خانواده و دوستان بر هر چیزی ارجحیت دارند. وقت بگذارید تا شرکای تجاری عمانی­‌تان را در سطح شخصی بشناسید تا بتوانید با آن شخص، دوستی خود را گسترش دهید و بنابراین برای معاملات تجاری در وضعیت اولویت بهتری قرار گیرید.
 • در قالب بخشی از فرایند رابطه سازی، مهمانان اغلب دعوت می­‌شوند تا در مهمانی­‌ها شرکت کنند یا فقط وعده­­ی غذایی را با هم صرف کنند. قبول این دعوت‌­ها به تقویت روابط شما با شرکای عمانی­‌تان کمک می­‌کند.

شرکت‌های و سازمان‌های برتر کشور عمان

نام صنعت تاسیس
BankMuscat مالی 1982
Central Bank of Oman مالی 1974
Muscat Securities Market مالی 1988
National Bank of Oman مالی 1973
Ooredoo Oman ارتباطات 2004
Oman Air خدمات مشتری 1993
Oman Arab Bank مالی 1984
Oman LNG نفت و گاز 1984
Oman Oil Company نفت و گاز 1996
Oman Oil Marketing Company صنعتی 2003
Oman Refinery Company نفت و گاز 1982
Omantel ارتباطات 1996
Petroleum Development Oman نفت و گاز 1925
The Shaksy Group شرکت های چند رشته 1976

کسب­‌وکار عمان بخش 2- انجام کسب­‌وکار در عمان

شیوه‌های کسب‌وکار در عمان

السلام علیکم» - «و علیکم ­السلام»
 • احوال­‌پرسی متعارف، «السلام علیکم» (سلامتی بر شما باد) است که پاسخ آن «و علیکم ­السلام» (سلامتی بر شما نیز باد) می­‌باشد. هنگام ورود به جلسه، معرفی کلی با دست دادن آغاز می‌­شود. باید به طور انفرادی با هر یک از شرکای عمانی­‌تان احوال­پرسی کنید هرچند که عموما دست دادن مرد مسلمان با یک زن غیرمتعارف است.
 • جلسات کسب‌­وکار اولیه اغلب راهی برای شناخت شرکای تجاری عمان­ی‌تان است. معمولا مدت زمان این جلسات طولانی است و تقریبا همیشه با قهوه و شیرینی سنتی عمانی همراه است. باید زمانی هم به چنین جلسات تجاری اختصاص داده شود چرا که چنین جلساتی بخش ضروری فرهنگ کسب‌و­کار عمان است.
 • کارت‌­های تجاری در فرهنگ کسب‌­وکار عمان رایجند اما ضروری نیستند. اگر وقتی در عمان هستید می‌­خواهید از کارت‌های تجاری استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات چاپ شده هم به زبان انگلیسی و هم زبان عربی باشد.

آداب کسب‌­وکار عمانی (بایدها و نبایدها)

 • حتما شرکای عمانی خود را با عناوین مناسب دکتر، شیخ (رئیس)، مهندس و استاد و نام کوچکشان مورد خطاب قرار دهید. اگر از این مورد اطمینان ندارید، بهتر است نام و شکل صحیح خطاب کسانی را که با آنها کسب‌­وکار می‌­کنید از قبل آماه کنید. واژه‌­ی «بن» یا «ابن» (پسر) و «بنت» (دختر) اغلب در نام افراد وجود دارد و به عنوان نشانگر مهم ریشه­‌های خانوادگی عمل می­‌کند.
 • با حفظ ارتباط چشمی قوی، احترام خود را به شرکای عمانی خود نشان دهید. ارتباط چشمی همچنین به تقویت اعتماد و درک متقابل کمک می­‌کند.
 • به استانداردهای محلی فروتنی وفادار بمانید و به‌طور متناسب لباس بپوشید. بیشتر مردان عمانی ردای تمام قد سنتی سفید می‌­پوشند اما انتظار می­‌رود مردان خارجی پوشش سنتی مثل کت و شلوار به تن کنند. از زنان انتظار می­‌رود تا پوششی عفیف داشته باشند و از هر گونه جواهرات یا تزیینات متظاهرانه اجتناب کنند. آرایش باید در تابستان با توجه به درجه حرارت بسیار بالا معمولی باشد اما حفظ عفت و نجابت همیشه ضروری است.
 • بین خود و شریک عمانی­‌تان فاصله­‌ی نزدیکی را حفظ کنید. فاصله­‌ی بین دو فرد در عمان نسبت به اکثر کشورهای غربی نزدیک­تر است. این فاصله احترام به طرف مقابل را نشان می‌­دهد و به تقویت روابط کمک می­‌کند.
 • جلسات تجاری­‌تان را در وقت نماز یا تعطیلات اصلی اسلامی مثل رمضان یا عید برنامه‌­ریزی نکنید. این تعطیلات برای اکثریت عمانی­‌ها که مسلمان هستند، بسیار حایز اهمیت است. کسب‌وکار معمولا در طول این روزها تعطیل می­‌شود چرا که این اوقات زمانی برای تامل و جشن است.
 • در جمع با صدای بلند یا خیلی سرزنده ظاهر نشوید چرا که این رفتار گستاخانه و مبتذل در نظر گرفته می­‌شود. حفظ عنصر افتادگی و نشان دادن رفتار محافظه‌­کارانه در تمام اوقات مهم است.

هنگام مذاکرات تجاری با شرکای عمانی خود عجله نکنید. ارتباطات و معاملات تجاری نسبت به اکثر کشورهای غربی زمان بیشتری می­‌برد. بنابراین، صبر و انعطاف­پذیری برای تعاملات موفق تجاری در عمان کلیدی هستند.

بررسی اقتصاد کشور عمان

امتحان فرهنگ عمانی- درست یا غلط

 1. اکثر رستوران­‌ها میز و صندلی به سبک غربی ارائه می‌­کنند اما مردم به طور سنتی روی زمین می­‌نشینند.
 2. گرچه دست دادن شکل رایج احوالپرسی است اما عمانی‌­ها به این معروفند که به روش سنتی روبوسی با یکدیگر از روی گونه با هم احوالپرسی می‌­کنند.
 3. عمانی‌­ها مایلند به حقایق و اطلاعات دقیق تکیه کنند تا آنها را در معاملات تجاری هدایت کند.
 4. به گفته‌­ی اسلام، دست چپ، ناپاک و برای نظافت شخصی در نظر گرفته می‌­شود. عمانی­ها به طور سنتی برای تمام کارکردهای عمومی- از جمله دست دادن، خوردن، آشامیدن و دادن اشیا به فرد دیگر- از دست راست استفاده می‌­کنند.
 5. رد پیشنهاد قهوه بی‌­ادبانه است.
امتحان فرهنگ عمانی

امتحان فرهنگ عمانی- پاسخ­‌ها

 1. درست
 2. درست– این موضوع به ویژه برای دوستان نزدیک یا خانواده درست است.
 3. غلط. گرچه حقایق و اطلاعات برای پشتیبانی از بحث کمک می­‌کنند، عمانی‌­ها به میزان شناخت و اعتمادشان به فرد و احساساتشان برای هدایت آنها در تصمیم‌­گیری در زمان مناسب اعتماد می‌­کنند.
 4. درست.
 5. غلط. قبول کردن پیشنهاد دو فنجان قهوه­‌ی اول مودبانه است اما اگر به اندازه­ی کافی قهوه خورده‌­اید، می‌­توانید با تکان دادن فنجانتان وقتی که می‌­خواهند باز قهوه بریزند، مودبانه این درخواست را رد کنید.
اقتصاد
تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید):
187.9 میلیارد دلار (2017 دلار)
187.9 میلیارد دلار (2016 دلار)
182.4 میلیارد دلار (سال 2015)
توجه داشته باشید: داده ها در سال 2017 دلار می باشد
مقایسه کشور با جهان: 68
تولید ناخالص داخلی (نرخ ارز رسمی):
71.93 میلیارد دلار (2017 دلار)
GDP – نرخ رشد واقعی:
0٪ (2017 est.)
3٪ (2016 est.)
4.2٪ (2015 est.)
مقایسه کشور با جهان: 206
تولید ناخالص داخلی – سرانه (PPP):
45،500 دلار (2017 دلار)
46،900 دلار (2016 دلار)
48،300 دلار (2015 دلار)
توجه داشته باشید: داده ها در سال 2017 دلار می باشد
مقایسه کشور با جهان: 38
صرفه جویی در درآمد ملی:
19.7٪ از تولید ناخالص داخلی (2017 est.)
19.4٪ از تولید ناخالص داخلی (2016 est.)
18.3 درصد از تولید ناخالص داخلی (2015)
کشور نسبت به جهان: 93

تولید ناخالص داخلی – ترکیب، با استفاده از پایان:
مصرف خانوار: 34.5٪
مصرف دولت: 24.6٪
سرمایه گذاری در سرمایه ثابت: 35.3٪
سرمایه گذاری در موجودی: 2.1٪
صادرات کالاها و خدمات: 51٪
واردات کالاها و خدمات: -47.4٪ (2017 est.)
تولید ناخالص داخلی – ترکیب، بر اساس بخش تولید:
کشاورزی: ​​1.7٪
صنعت: 45.2٪
خدمات: 53٪ (2017 دلار)
کشاورزی – محصولات:
تاریخ، لیمو، موز، یونجه، سبزیجات؛ شتر ها، گاو؛ ماهی
صنایع:
تولید و پالایش نفت خام، تولید طبیعی گاز طبیعی و مایع؛ ساخت و ساز، سیمان، مس، فولاد، مواد شیمیایی، فیبر نوری
نرخ رشد تولید صنعتی:
0.3٪ (2017 دلار)
مقایسه کشور با جهان: 183
نیروی کار:
2.255 میلیون
توجه داشته باشید: حدود 60٪ از نیروی کار غیر مادی است (2016 est.)
کشور نسبت به جهان: 120
نیروی کار – توسط اشغال:
کشاورزی: ​​NA٪
صنعت: NA٪
خدمات: NA٪
نرخ بیکاری:
NA٪
جمعیت زیر خط فقر:
NA٪
درآمد و یا درآمد خانوار توسط درصد سهم:
کمترین 10٪: NA٪
بالاترین 10٪: NA٪
بودجه:
درآمد: 20.48 میلیارد دلار
مخارج: 29.54 میلیارد دلار (2017 دلار)
مالیات و درآمد های دیگر:
28.5 درصد از تولید ناخالص داخلی (2017 دلار)
مقایسه کشور با جهان: 92
مازاد بودجه (+) یا کسری (-):
-12.6٪ از تولید ناخالص داخلی (2017 est.)
کشور نسبت به جهان: 215

بدهی عمومی:
50.7٪ از تولید ناخالص داخلی (2018 est.)
41.3 درصد از تولید ناخالص داخلی (2017 دلار)
یادداشت: بدهی های شرکت های دولتی را حذف می کند
کشور نسبت به جهان: 103
سال مالی:
سال تقویمی
نرخ تورم (قیمت مصرف کننده):
3.2٪ (2017 دلار)
1.1٪ (2016 est.)
کشور نسبت به جهان: 138
نرخ بهره بانکی مرکزی:
2٪ (31 دسامبر 2010)
0.05٪ (31 دسامبر 2009)
مقایسه کشور با جهان: 118
نرخ بهره وام بانکی بازرگانی:
5.4٪ (تاریخ 31 دسمبر 2017)
5.08٪ (تاریخ 31 دسمبر 2016)
کشور نسبت به جهان: 137
سهام محدود:
12.7 میلیارد دلار (31 دسمبر 2017 میلادی)
12.95 میلیارد دلار (31 دسمبر 2016 میلادی)
کشور نسبت به جهان: 81
سهام وسیع پول:
41.44 میلیارد دلار (31 دسمبر 2017 میلادی)
40.11 میلیارد دلار (31 دسمبر 2016 میلادی)
مقایسه کشور با جهان: 75
سهام اعتباری داخلی:
48.24 میلیارد دلار (31 دسمبر 2017 میلادی)
46.47 میلیارد دلار (31 دسمبر 2016 میلادی)
مقایسه کشور با جهان: 68
ارزش بازار سهام سهام عمومی:
41.12 میلیارد دلار (31 دسمبر 2015)
37.83 میلیارد دلار (31 دسمبر 2014)
36.77 میلیارد دلار (31 دسمبر 2013)
کشور نسبت به جهان: 58
تعادل حساب جاری:
– 10.3 میلیارد دلار (2017 دلار).
– 12.32 میلیارد دلار (2016 دلار)
مقایسه کشور با جهان: 188
صادرات:
31.9 میلیارد دلار (2017 دلار)
27.54 میلیارد دلار (2016 دلار)
مقایسه کشور با جهان: 62

صادرات – کالاها:
نفت، reexports، ماهی، فلزات، پارچه
صادرات – شرکای:
چین 43.7٪، امارات متحده عربی 11٪، کره جنوبی 7.9٪، عربستان سعودی 4.2٪ (2017)
واردات:
22.71 میلیارد دلار (2017 دلار)
21.29 میلیارد دلار (2016 دلار)
کشور نسبت به جهان: 71
واردات – کالاها:
ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای تولیدی، غذا، دام، روانکاری
واردات – شرکای:
امارات متحده عربی 35.5٪، ایالات متحده 27.8٪، برزیل 4٪ (2017)
ذخایر ارز خارجی و طلا:
19.96 میلیارد دلار (31 دسمبر 2017 میلادی)
20.26 میلیارد دلار (31 دسمبر 2016 میلادی)
کشور نسبت به جهان: 61
بدهی خارجی:
39.17 میلیارد دلار (31 دسمبر 2017 میلادی)
27.05 میلیارد دلار (31 دسمبر 2016 میلادی)
کشور نسبت به جهان: 76
سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی – در خانه:
$ NA
سهام سرمایه گذاری مستقیم خارجی – خارج از کشور:
$ NA
نرخ تبدیل:
ریال عمان (OMR) در هر دلار آمریکا –
0.38 (2017 est.)
0.38 (2016 est.)
0.38 (2015 est.)
0.38 (2014 est.)
0.38 (2013 est)

انرژی
دسترسی به برق:
جمعیت بدون برق: 100،000
الکتریکی – کل جمعیت: 98٪
برق – مناطق شهری: 99٪
برق – مناطق روستایی: 93٪ (2013)
برق – تولید:
30.79 میلیارد کیلووات ساعت (2015 est.)
کشور نسبت به جهان: 64
برق – مصرف:
27.62 میلیارد کیلووات ساعت (سال 2015)
کشور نسبت به جهان: 63
برق – صادرات:
0 کیلووات ساعت (2016 دلار)
کشور نسبت به جهان: 171
برق – واردات:
0 کیلووات ساعت (2016 دلار)
کشور نسبت به جهان: 175
برق – ظرفیت تولید نصب شده:
7.869 میلیون کیلومتر (2015)
کشور نسبت به جهان: 70
برق – از سوخت های فسیلی:
100٪ از کل ظرفیت نصب شده (2015 est.)
کشور نسبت به جهان: 12
برق – از سوخت های هسته ای:
0٪ از کل ظرفیت نصب شده (2015 est.)
کشور نسبت به جهان: 146
برق – از گیاهان برق آبی:
0٪ از کل ظرفیت نصب شده (2015 est.)
مقایسه کشور با جهان: 189
برق – از دیگر منابع تجدید پذیر:
0٪ از کل ظرفیت نصب شده (2015 est.)
مقایسه کشور با جهان: 197

نفت خام – تولید:
1.007 میلیون بشکه در روز (2016 دلار)
کشور نسبت به جهان: 21
نفت خام – صادرات:
745،800 بشکه در روز (سال 2014)
کشور نسبت به جهان: 18
نفت خام – واردات:
6970 bbl / day (2014 est.)
کشور نسبت به جهان: 76
نفت خام – ذخایر ثابت شده:
5.373 میلیارد بشکه ای (1 ژانویه 2017 میلادی)
کشور نسبت به جهان: 22
فرآورده های نفتی فرآوری شده – تولید:
224،000 بشکه در روز (در سال 2014)
مقایسه کشور با جهان: 50
فرآورده های نفتی فرآوری شده – مصرف:
176،000 بشکه در روز (2015 est.)
مقایسه کشور با جهان: 62
محصولات فرآوری نفت – صادرات:
33،240 bbl / day (2014 est.)
کشور نسبت به جهان: 61
فرآورده های نفتی – واردات:
713.9 بشکه در روز (2014 est.)
کشور نسبت به جهان: 203
گاز طبیعی – تولید:
29.93 میلیارد متر مکعب (سال 2015)
کشور نسبت به جهان: 25
گاز طبیعی – مصرف:
21.92 میلیارد متر مکعب (سال 2015)
کشور نسبت به جهان: 35
گاز طبیعی – صادرات:
1.99 میلیارد متر مکعب (سال 2015)
مقایسه کشور با جهان: 38
گاز طبیعی – واردات:
10 میلیارد متر مکعب (سال 2015)
کشور نسبت به جهان: 27
گاز طبیعی – ذخایر ثابت شده:
651.3 میلیارد متر مکعب (1 ژانویه 2017 میلادی)
کشور نسبت به جهان: 30
انتشار دی اکسید کربن از مصرف انرژی:
69 میلیون تن (2013 دلار)
کشور نسبت به جهان: 49

ارتباطات
تلفنهای همراه – خطوط ثابت:
مجموع اشتراک: 422،518
اشتراک در هر 100 نفر جمعیت: 13 (ماه ژوئیه 2016)
کشور نسبت به جهان: 101
تلفن – تلفن همراه:
کل: 6،866،260
اشتراک در هر 100 نفر جمعیت: 201 (ماه ژوئیه 2016)
مقایسه کشور با جهان: 108

کد کشور اینترنت:
com.
کاربر اینترنت:
کل: 2،342،483
درصد جمعیت: 69.8٪ (در ماه جولای 2016)
مقایسه کشور با جهان: 108

حمل و نقل
سیستم حمل و نقل ملی ملی:
تعداد هواپیماهای ثبت شده: 1
موجودی هواپیما ثبت شده توسط حامل های هوایی: 45
ترافیک مسافری سالانه در حامل های ثبت شده هواپیما: 6،365،784
ترافیک سالانه حمل و نقل در شرکت های هواپیمایی ثبت شده: (2015)  412,234,008 mt-km
پیش ثبت نام کشور کد فرودگاه:
(2016) A4O
فرودگاه ها:
132 (2013)
مقایسه کشور با جهان: 44
فرودگاه ها – با باند های پیچیده:
کل: 13
بیش از 3،047 متر: 7
4438 تا 3047 متر: 5
914 تا 1523 متر: 1 (2017)
فرودگاه ها – با باند های بدون سربار:
کل: 119
بیش از 3،047 متر: 2
2438 تا 3047 متر: 7
1،524 تا 2،437 متر: 51
914 تا 1523 متر: 33
زیر 914 متر: 26 (2013)
هلیکوپتر:
3 (2013)
خطوط لوله:
تراکم 106 کیلومتر؛ گاز 4،224 کیلومتر؛ نفت 3،558 کیلومتر؛ نفت / گاز / آب 33 کیلومتر؛ محصولات تصفیه شده 264 کیلومتر (2013)
جاده ها:
کل: 60،230 کیلومتر
گشتاور: 29،685 کیلومتر (شامل 1943 کیلومتر از بزرگراه ها)
Unpaved: 30،545 کیلومتر (2012)
کشور نسبت به جهان: 70
ناوگان بازرگانی:
کل: 51
نوع: محموله عمومی 9، دیگر 42 (2017)
مقایسه کشور با جهان: 116
بنادر و پایانه ها:
بندرگاه اصلی (های): مینا Qabus، Salalah، Suhar
بندر ظرف (TEU): سالالاه (3،200،000)
ترمینال های LNG (صادرات): Qalhat

سفارت عمان در تهران

آدرس: تهران، سفارت جمهوری اسلامی ایران – منطقه سفارتخانه ها (حی السفارات) – الخویر- مسقط- سلطنت عمان

شماره تلفن: ۲۲۰۵ ۶۸۳۱ ۰۲۱

سایت سفارت

نمی‌دانید برای یادگیری زبان انگلیسی چه کاری باید انجام دهید؟

و

مشاوره می‌خواهید؟

مشاوره تلفنی رایگان و ثبت‌نام

 

اگر نمی‌دانید که چه دوره‌ای برای شما مناسب است و نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما می‌توانند به‌طور کاملا رایگان به شما مشاوره بدهند. پس وارد لینک زیر شده و اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما به‌زودی با شما تماس بگیرند و راهنمایی کنند.