معرفی بهترین دیکشنری های سال 2022

دیکشنری یا فرهنگ لغت یکی از ابزارهای مهم در یادگیری یک زبان خارجی محسوب می شود. دیکشنری مجموعه ای از کلمات در یک یا چند زبان خاص است که اغلب بر اساس حروف الفبا مرتب سازی می شوند و شامل اطلاعاتی در مورد معانی، کاربردها ،ریشه ها، تلفظ، تعاریف و …… است. امروزه هنگام خواندن یک متن یا تماشای یک فیلم یا خواندن مقاله استفاده از دیکشنری امری الزامی است.

آشنایی با نشانه ها و علایم اختصاری در دیکشنری ها

به طور معمول در دیکشنری های زبان انگلیسی به انگلیسی مانند آکسفورد  (Oxford)یا لانگمن (longman) خواهید دید که جلوی هر کلمه و قبل از توضیح آن یک سری علائم آوایی وجود دارد که معرف تلفظ آن کلمه است. حال اگر شما با نحوه خواندن این علائم آشنا باشید قادر خواهید بود به راحتی آن کلمات و عبارات را به درستی تلفظ کنید . همچنین در جلوی هر کلمه در دیکشنری یک سری علائم اختصاری نوشته شده است که هر علامت معرف یک کلمه است.

به طور مثال علایمی که در دیکشنری ها به اختصار نوشته می شود را در جدول ذیل مشاهده میکنید.

اسم

noun

n

فعل

verb

v

صفت

adjective

adj

قید

adverb

adv

حرف اضافه

preposition

pre

حرف ربط

conjection

conj

ضمیر

pronoun

pron

جمع

plular

pl

مترادف

synonym

syn

متضاد

antonym

ant

برای مثال

Example gratia

eg

شماره

Number

No

بعداظهر

Post meridian

p.m

ویژگی های یک دیکشنری خوب

امروزه افراد با در دست داشتن تلفن همراه اندروید نیاز کمتری به استفاده از کتاب‌ها شده است و بیشتر به نصب نرم افزارها و برنامه های مختلفی که سهولت بیشتری در کاربرد دارند پرداخته اند. امروز دیکشنری های مختلفی وجود دارد. اما سوال این است که چه دیکشنری (فرهنگ لغت) مناسب است؟ برای یک دیکشنری خوب چه کتاب و چه نرم افزاری این نکات ضروری است.

*معانی خوب و کاربردی از هر واژه را داشته باشد.

*تلفظ صحیح هر کلمه را نشان دهد.

*کاربرد کلمه را در قالب جمله بیان کند.

* نوع کلمه (اسم، قید، فعل، صفت،….) را در قالب جمله بیان کند.

* مترادف و متضاد هر کلمه را نوشته باشد.

*شامل تلفظ امریکن(American) و بریتیش(British) باشد.

معرفی بهترین دیکشنری های سال 2022

اهمیت شناخت جزئیات لغات در دیکشنری

استفاده از یک کتاب دیکشنری (فرهنگ لغت) کار آسانی نیست به ویژه اگر یک زبان آموز مبتدی باشید در ابتدا یادگیری زبان انگلیسی از خود انتظاری مانند یک فرد بومی را نداشته باشید از این رو بهتر است بدانید که هر کلمه در دیکشنری دارای چند قسمت مهم است

*معنی لغت

*معنی کلمه

* گرامر یا دستور زبان

* قرار گرفتن لغت در جمله

* مترادف و متضاد هر لغت

انواع دیکشنری (فرهنگ لغت)

۱.فرهنگ لغت یک زبانه       انگلیسی به انگلیسی

۲. فرهنگ لغت دوزبانه         انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی

۳. دیکشنری تخصصی       زبان انگلیسی، فرانسه،…..

۴.دیکشنری  اصطلاحات    اصطلاحات کمبریج و امریکن

5.دیکشنری (فرهنگ لغت ) تصویری

دیکشنری یک زبانه

بهترین کار برای یادگیری اصولی زبان انگلیسی استفاده از دیکشنری یا فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی است .مهمترین دلیل آن هم این است که شما در زبان استفاده از دیکشنری تنها از زبان انگلیسی استفاده می کنید بهترین دیکشنری یک زبانه:

آکسفورد

Oxford Dictionary of English (فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد)

دیکشنری آکسفورد دارای بیش از ۴۰۰ هزار لغت است. تلفظ کلمات در این دیکشنری یا فرهنگ لغت به دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی است .دیکشنری آکسفورد لغات را در تمامی سطح از مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد.

دیکشنری وبستر

Merriam Webster

دیکشنری لانگمن

Langman

در ابتدای مسیر همه زبان آموزان ترجیح می دهند از دیکشنری فرهنگ یا لغت انگلیسی به فارسی استفاده کنند. اما بعد از مدتی که پیشرفت داشتید از انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید.

معرفی بهترین دیکشنری های سال 2022

انگلیسی به فارسی

Fastdic فست دیکشنری:  فرهنگ لغت که تلفظ آمریکایی و بریتانیایی دارد.

نکته : مترجم متن فست‌دیکشنری از مترجم گوگل استفاده می‌کند که یکی از بهترین مترجم‌های متن آنلاین است. شایان‌ذکر است که مترجم متن گوگل هنوز به تکامل نرسیده و ممکن است بخش‌هایی از متن را به‌درستی ترجمه نکند

Leitnary دیکشنری  یا فرهنگ لغت لایتنری:  یکی از کامل ترین دیکشنری های زبان انگلیسی برای زبان آموزان است. این دیکشنری هم به صورت انگلیسی به فارسی و هم فارسی به انگلیسی و هم انگلیسی به انگلیسی قابل استفاده است .

 

فارسی به انگلیسی

۱.دیکشنری تحلیلگران یکی از بهترین دیکشنری فارسی به انگلیسی و برعکس است .که بیش از ۷ دیکشنری را در خود قرار داده است. تقریباً لغتی در زبان انگلیسی نیست که به راحتی در این دیکشنری ترجمه نشده باشد. در این فرهنگ لغت تمامی واژه های لغت نامه های گوناگون گردآوری شده و برای آنها توضیح فارسی فونتیک و مترادف کلمات هم هست.

۲.دیکشنری

afarsi: Persian Dictionary

یک فرهنگ لغت خوبی برای گوشی های اندروید میباشد که رایگان هم هست

دیکشنری تخصصی

در فرهنگ لغت تخصصی Specialized Dictionary  معنی هر کلمه با توجه به آن رشته تخصصی نمایش داده شده است وبیش از از بیست رشته تخصصی درآن وجود دارد.

دیکشنری اصطلاحات (Idoim)

زبان انگلیسی مملو از عبارات و اصطلاحات کاربردی زیادی است و یادگیری آنها قدم بزرگی برای تسلط بر این زبان است برای این اصطلاحات دیکشنری های جداگانه وجود دارد.

Dictionary of American idioms

دیکشنری یا فرهنگ لغت شامل کلیه عبارات و اصطلاحات رایج و کاربردی و افعال دو بخشی (phrasal verb) است.

معرفی بهترین دیکشنری های سال 2022

دیکشنری اصطلاحات کمبریج

Cambridge Idioms Dictionary

این دیکشنری شامل بیش از ۷ هزار عبارت و اصطلاح کاربردی بریتانیایی آمریکایی و استرالیایی است.

 دیکشنری اصطلاحات عامیانه

 Urban Dictionary این دیکشنری یا فرهنگ لغت  شامل بیش از ۲۰۰ هزار عبارت و اصطلاح عامیانه است که بیشتر در زبان محاوره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیکشنری تصویری

این دیکشنری یا فرهنگ لغت هم برای بزرگسالان و هم کودکان استفاده زیادی دارند. وقتی معنی کلمه ای همراه با تصویر آموزش داده شود بیشتر در ذهن می ماند و زود فراموش نمیشود.

دیکشنری تصویری

Memrise English Visual Dictionary

یکی از ویژگی های کاربردی این دیکشنری داشتن بخش های مختلف آموزشی مانند تغذیه پزشکی حمل و نقل و غیره است.

Oxford Picture Dictionary

این دیکشنری یا فرهنگ لغت در دسته بندی های متفاوت پزشکی, شغل, تغذیه,…. اصطلاحات و لغات انگلیسی زیادی را با تصویر آموزش میدهد.