رشته آموزشی زبان انگلیسی

زبان انگلیسی دارای سه گرایش آموزش زبان انگلیسی (دبیری زبان انگلیسی) زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی می باشد. رشته آموزش زبان انگلیسی یکی از زیرگروه های رشته زبان های خارجه می باشد که  این رشته در دانشگاه تدریس می شود. رشته آموزش زبان انگلیسی ، رشته ای است که از چندین رشته تشکیل شده است و مفاهیم ومبانی آن ها را استفاده می کند مفاهیم رشته هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان در این رشته مطرح می شود.فارغ التحصیلان این رشته باید سطح دانش زبان عمومی بالایی داشته باشند .

علاوه بر آن باید به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان هم آگاه و مسلط شوند. پس افرادی که وارد این رشته می شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه داشته باشند بلکه باید به مسائل روانشناسی و آموزشی هم علاقه‌مند باشند و تلاش زیادی برای یادگیری داشته باشند.

دانشجویان این رشته در کنار آموزش این زبان مباحثی مانند زبان شناسی، نگارش ،روش های تدریس را یاد می گیرند البته کتاب های دیگر نیز مانند نقد ادبی که مخصوص رشته ادبیات انگلیسی هستند را نیز آموزش می بینند.

 

هدف از رشته آموزش زبان انگلیسی چیست؟

هدف از ارائه رشته  آموزش زبان انگلیسی ، پرورش دبیران زبان انگلیسی برای تدریس در دوره راهنمایی و متوسط است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های مختلفی غیر از آموزش هم فعالیت داشته باشند .از مزیت‌های تحصیلی این رشته و داشتن مدرک دانشگاهی این می باشد که وقتی بخواهید در شغلی مشغول به کار شوید باعث می‌شود تا نسبت به رقبا رسمیت بیشتری در استخدام داشته باشید و مهارت های لازم از جمله مکالمه زبان انگلیسی برای شغل مربوطه را کسب کرده باشید.

این گرایش درسه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد.

آموزش زبان انگلیسی  دارای ۱۳۷ واحد در مقطع کارشناسی می باشد که دانشجویان با گذراندن این دروس مهارت های لازم در حوزه های نگارش اصل تدریس برخی مسائل روانشناسی و غیره را کسب می کنند این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم با همین عنوان ارائه می شود.

رشته آموزشی زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی در دانشگاههای ایران

از دانشگاه های این رشته در ایران می توانیم به دانشگاه مازندران، ، دانشگاه شیراز، دانشگاه گیلان ، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تبریز، دانشگاه ارومیه ،  بین المللی امام خمینی قزوین و داتشگاه کاشان اشاره کرد.

دروسی که در دانشگاه تدریس می شود

در دانشگاه رشته آموزش زبان انگلیسی شامل دروس عمومی و تخصصی هستند دروس عمومی مثل سایر رشته ها شامل: فارسی عمومی، تربیت بدنی، اندیشه اسلامی ،دانش خانواده و جمعیت و….هستند.

اما دروس تخصصی رشته آموزش زبان انگلیسی که شامل دروس اصلی ( دستور و نگارش،گفت و شنود، خواندن و درک مطلب، آوا شناسی، دستور زبان پیشرفته)

و دروس تخصصی (اصول و روش ترجمه، کلیات زبان شناسی، نگارش پیشرفته، کاربرد اصطلاحات زبان انگلیسی و…)

و همچنین فنون یادگیری و روانشناسی تربیتی و جامعه شناسی آموزش و پرورش تدریس می شود.

در آموزش زبان انگلیسی مسائلی مانند روانشناسی و جامعه‌شناسی برای این تدریس می شود که دانشجویان بتوانند با فراگیری آنها حضور موفقی در زمینه تدریس داشته باشند.

بازار کار و آینده شغلی آموزش زبان انگلیسی

رشته زبان انگلیسی یک زبان پرکاربرد نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهاست .با توجه به اهمیت این زبان و علاقه مردم به یادگیری این زبان بازار کار این رشته بسیار خوب است .بازار کار رشته زبان  بخصوص رشته زبان انگلیسی همیشه زیاد بوده است. جالب است بدانید که با داشتن مدرک مرتبط با این رشته نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف می توانید مشغول به کار شوید و درآمد کسب کنید. فارغ التحصیلان دانشگاه  زبان انگلیسی در سه گرایش مترجمی، آموزش و ادبیات زبان انگلیسی می‌توانند در مشاغل تدریس، ترجمه متون آموزشگاه زبان مشاغل اینترنتی و آنلاین و مترجم تورهای گردشگری فعالیت کنند .این افراد می توانند با افزایش مهارت های ایجاد کسب و کار در جهت ایجاد شغل اقدام کرده و درآمد بسیار بهتری از تحصیلات خود کسب کنند .مهمترین مشاغل برای زبان انگلیسی تدریس زبان است . به عنوان مترجم در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی ،در شرکت‌های هواپیمایی و یا گردشگری، به عنوان مترجم ترجمه های متون و کتاب‌های خارجی، تدریس در مدارس دولتی و غیرانتفاعی و آموزشگاه ها ،همکاری با صدا و سیما، راهنمای گردشگری، کارمند آژانس مسافرتی، ترجمه و چاپ کتاب به زبان انگلیسی و …..از مزایای بازار کار زبان انگلیسی می‌باشد.

رشته آموزشی زبان انگلیسی

اما و اما…

بازارکار همیشه خواهان مدرس زبان انگلیسی می باشد اما باید به قدری خلاقیت و مهارت در امر تدریس داشته باشید تا بتوانید در امر  تدریس موفق باشید زیرا بخش عمده ای از فعالیت های شغلی فارغ التحصیلان رشته آموزش زبان انگلیسی  مربوط به تدریس و آموزش زبان می باشد. دانشجویان این گرایش در صورت دارا بودن سطح زبانی مناسب می توانند به کار ترجمه نیز بپردازند البته قابل ذکر است که ترجمه اصول مخصوص به خود را دارد و باید در ابتدا این مهارت را به صورت تخصصی کسب کند .تدریس زبان اصلی ترین موقعیت شغلی این گرایش است بسیاری از دانشجویان این رشته می توانند در آموزش و پرورش استخدام شود و یا به کار آموزش زبان در مدارس غیرانتفاعی و آموزشگاه ها مشغول شوند.

حقوق یک مدرس زبان

حقوق یک مدرس زبان که در آموزشگاه های زبان تدریس انجام میدهند ممکن است خیلی بالا نباشد ولی اگر در زمینه تدریس خصوصی زبان (تدریس گرامر زبان انگلیسی) فعالیت داشته باشند درآمد و حقوق شان از کار تدریس به عنوان یک مدرس زبان از خیلی مشاغل بالاتر خواهد بود.

امروزه با مشاهده آگهی های شغلی متوجه می شوید که شغل مترجمی بازار بسیار داغی دارد و دانشجویان این رشته حتی در دوران تحصیل خود هم می توانند به این شغل به عنوان یک منبع درآمد خوب نگاه کنند.

افرادی که دارای مدرکآموزش زبان انگلیسی هستنتد میتوانند  بین 2 میلیون تا 6 میلیون تومان درآمد داشته باشند.  

در پایان آنچه مهم است ذکر این نکته است که وسعت بازار کار زبان انگلیسی به جهان فراگیری آن در جهان نسبت به رشته‌های دیگر زبان کارآمدتر و داشتن شغلی مناسب برای این رشته در دسترس‌تر است