آزمون آیلتس چیست؟ آزمون آیلتس(IELTS)

مخفف واژه International English Language Testing System

به معنای نظام بین المللی ارزشیابی زبان انگلیسی است. این آزمون یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در سراسر دنیا است. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی است. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا IDP برگزار می شود.

اجزای آزمون آیلتس و نمره دهی

آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل شده است .

بخش شنیداری  (Listening)

بخش خواندن (Reading)

بخش نوشتاری(Writing)

بخش مکالمه (Speaking)

شرکت‌کنندگان در امتحان آیلتس به سوالات زیادی از ساده تا بسیار مشکل را پاسخ می دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می باشد .نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می شود. در کارنامه آیلتس علاوه بر نمره کلی نمره هر بخش به طور جداگانه درج می‌شود. هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره را مشخص می کنند ولی اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶/۵ را نیاز دارند .  البته نمره قبولی برای این آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۶ به بالا خوب تلقی می شود. دانشگاه کمبریج دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می پذیرند.

آزمون آیلتس (IELTS) + نمره دهی

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دو گونه آکادمیک و جنرال است.  آزمون آکادمیک برای ورود به دانشگاه مورد نیاز است آزمون آکادمیک برای کسانی است که می خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند. اما آزمون جنرال مخصوص کسانی است که می خواهند به یک کشور انگلیسی زبان برای کاری یا شغلی به غیر از درسی مهاجرت داشته باشند.

تفاوت آیلتس جنرال با آیلتس آکادمیک

بخش شنیداری و گفتاری هر دو نوع فایل برای داوطلبان کاملاً مشابه است. عمده تفاوت آنها در قسمت های Reading و Writing  است. در نوع آیلتس جنرال به هر یک از داوطلبین یک  دفترچه حاوی دو متن داده می‌شود که جمعاً بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارد .تعداد متون برای داوطلب آکادمیک ۳ تا است. مدت زمان این بخش برای پاسخ دهی به ۴۰ سوال ۶۰ دقیقه در نظر گرفته شده است .اما در بخش نوشتاری آیلتس جنرال به هر یک از داوطلبین دو موضوع داده می‌شود.

در تسک اول (Task 1)  شرکت کننده باید نامه ای را به یک شخص فرضی در مورد مسئله ای بنویسد. این نامه باید بیشتر از ۱۵۰ کلمه باشد و عموما  ۲۰ دقیقه زمان لازم است. اما در تسک دوم (Task 2)  شرکت کننده باید نظر موافق یا مخالف خودش را نسبت به یک مسئله بیان کند و این انشا باید بیشتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد. به ازای هر کلمه‌ای که از حداقل‌های تعیین شده کمتر باشد نمره کسر خواهد شد. اما در بخش نوشتاری آکادمیک حداقل باید ۱۵۰ کلمه در مورد جدول یا نموداری که به شرکت کننده داده می‌شود انشا نوشته شود تسک  دوم دقیقاً مشابه تسک دوم آیلتس جنرال است

آزمون آیلتس (IELTS) + نمره دهی

زمان بندی اجزای آزمون آیلتس

چگونگی آزمون IELTS

در روز امتحان ابتدا به سوالات listening  سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات writing پاسخ خواهید داد. در بخش writing و Reading این امکان هست که از قسمت‌های مختلف سوالات شروع به پاسخگویی کنید .در روز امتحان تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking به شرکت کنندگان اعلام می شود. تمام مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودکار یا اتود را ندارند. نتایج آزمون دو هفته بعد از آزمون کتبی اعلام خواهد شد.  کارنامه آیلتس فقط به داوطلب داده میشود, از طریق تلفن یا فکس یا پست الکترونیکی نتایج به داوطلبان داده نخواهد شد. اعتبار نتایج آزمون آیلتس تقریباً ۲ سال است و دانشگاه‌ها کارنامه آیلتس را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد قبول نخواهند کرد.

آزمون ماک IELTS رایگان

آزمون ماک آیلتس یا همان آزمون شبیه سازی شده آیلتس آزمون ای مطابق با شرایط آزمون آیلتس و با سوالات استاندارد شامل ۴ بخش

Listening,Reading,writing,

Speaking,

که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود ،و توسط یک یا چند نفر آزمون گیرنده از آزمون دهنده گرفته شده و توسط آنهایی که بر آیلتس و مهارت‌های آن مسلط هستند بررسی می‌شوند و نمره‌دهی داده می‌شود. آزمون ماک هم مثل آزمون آیلتس دو نوع عمده جنرال و آکادمیک را دارد. در پایان امتحان هم نمره آیلتس به صورت دقیق به شما ارائه می شود.

مزیت های آزمون آیلتس آنلاین رایگان

* این آزمون کاملاً رایگان است.

 *تست آنلاین کاملا مطابق با استانداردهای  امتحان اصلی آیلتس است .

*زمان بندی تست همانند آزمون اصلی است . (برای هر بخش آزمون شما تایمر یا زمانسنجی دارید که دقیقا مطابق با استاندارد آیلتس است و بعد از تمام شدن دیگر نمی توانید به آن بخش ادامه دهید).

*این آزمون با آخرین سوالات سال ۲۰۲۰ کاملا آپدیت می شود.

* هر دو آزمون آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک در این آزمون قابل انتخاب می باشد.

* در پایان آزمون آیلتس آنلاین رایگان نمره شما به صورت دقیق اعلام می شود.

آزمون آیلتس (IELTS) + نمره دهی

بهترین منابع آزمون آیلتس 2021

کتابهای آیلتس مهمترین بخش برای آمادگی و کسب نمره خوبی در این امتحان می باشد .شما برای انتخاب کتاب و منبع مناسب آیلتس اولین کاری که باید انجام دهید تعیین سطح می‌باشد .تعیین سطح به شما نشان می دهد که کدام کتاب و کدام منبع آیلتس برای شما مناسب است و چه کلاس و دوره آموزشی آیلتس را میتوانید انتخاب کنید .در ابتدا باید این کتاب‌ها در لیست شما باشند برای بالا بردن نمره خود به آنها نیاز دارید.

 ۱. کتاب Combridge IELTS 16

۲.کتاب Combridge IELTS 15

۳.کتاب IELTS Trainer

۴. کتاب Mindset for IELTS

۵. کتاب Grammar For IELTS

۶. کتاب Vocabulary for IELTS

هزینه آزمون آیلتس

هزینه هر دو آزمون آیلتس یکسان است و در هر کشور متفاوت است در ایران هم به دلیل وجود نوسان در قیمت دلار این هزینه متفاوت است.

موسسه IDP استرالیا هزینه ثبت نام این آزمون را برای ایرانیان ۲۲۰ دلار (تقریبا معادل ۶۱۵۱۴۰۰ تومان) تعیین کرده است و این مقدار تا زمانی که افزایش قیمت داشته باشد و مجددا آن را اعلام کنند، بر حسب دلار مبلغ ثابتی است. با توجه به نوسانات دلار در کشورمان، با افزایش قیمت دلار در کشور، متقاضیان دریافت مدرک  آیلتس باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.