زبان انگلیسی یکی از زبان هایی است که بسیاری از افراد به دلایل مختلف، دنبال یادگیری آن هستند. برای این که بتوان زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفت باید چهار مهارت خواندن، شنیدن، گفتن و نوشتن را در خود تقویت کنید. برای هر مهارت نیاز به تمرین و تلاش است تا بتوانید به خوبی یاد بگیرید. در این مطلب از موسسه باران می خواهیم به چگونگی تقویت لیسنینگ یا شنیدن بپردازیم.

اهمیت مهارت لیسنینگ

این مهارت به شما کمک می کند تا معنای سخنرانی هایی که می شنوید را متوجه شوید. مهارت لیسنینگ به صورت مستقیم روی درک مطلب شما تاثیر می گذارد و باعث تقویت سه مهارت دیگر در زبان انگلیسی می شود. معمولا افرادی که شروع به آموزش زبان انگلیسی می کنند ابتدا با مهارت های خواندن و شنیداری شروع می کنند. اگر فردی به این دو مهارت تسلط پیدا کند، دو مهارت دیگر یعنی نوشتاری و گفتاری در آن فرد نیز تقویت می شوند.

این مهارت بر روی مهارت های اجتماعی شما بسیار تاثیر دارد و باعث تقویت آنها می شود. تقویت لیسنینگ باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و همچنین باعث می شود که شما هرچیزی که در ذهنتان دارید را بتوانید بیان کنید. در ادامه با روش های تقویت لیسنینگ آشنا می شویم.

 

تقویت لیسنینگ در زبان انگلیسی

ابتدا باید بدانید تقویت لیسنینگ نسبت به مهارت های دیگر در زبان انگلیسی بسیار ساده تر است. شما می توانید این مهارت را به صورت کاملا حرفه ای و رایگان تقویت کنید.

  • تقویت لیسنینگ با تماشای فیلم و سریال انگلیسی

تماشای فیلم و سریال یکی از رایج ترین و بهترین روش ها برای تقویت لیسنینگ است. شما زمانی که فیلم و سریال به زبان انگلیسی می بینید باعث افزایش درک مطلب شما می شود و زبان انگلیسی را به صورت عمیق تر درک می کنید. شما در این روش باید فیلم و سریال مورد علاقه خود را انتخاب کنید. ابتدا فیلم و سریال را همراه با زیرنویس فارسی مشاهده کنید تا متوجه فهم کلی داستان و معنای حرف ها شوید. دفعه بعد همین فیلم را با زیرنویس انگلیسی مشاهده کنید. این دفعه شما باید به نحوه تلفظ کلمات و بیان عبارات توجه کنید. دفعه سوم شما باید فیلم و سریال را بدون هیچ زیرنویسی تماشا کنید. در دفعه سوم شما باید به موارد زیر توجه کنید.

  1. شخصیت های داخل فیلم هنگام بیان یک جمله بر روی کدام کلمات تاکید می کنند.
  2. باید توجه کنید لحن افراد داخل فیلم با حرکات بدن و صورتشان چه ارتباطی دارد.
  3. سعی کنید از طرز بیان افراد متوجه احساسات آنها شوید.
  4. و…

 

  • تقویت لیسنینگ با گوش دادن به پادکست

امروزه پادکست های زیادی در فضای مجازی وجود دارند که افراد زیادی از آنها استفاده می کنند. پادکست ها نقش بسیار مهمی در تقویت لیسنینگ شما دارند. شما می توانید چند پادکست مناسب را انتخاب کنید و روزی یکی از اپیزود ها را گوش کنید. توجه داشته باشید که شما نباید در زمان گوش دادن به پادکست، معنای تمام لغات را متوجه شوید. هدف از گوش دادن پادکست آشنایی شما به لحن و آوای کلمات انگلیسی است.

شما اگر به پادکستی بسیار علاقه داشتید می توانید چندین و چند بار آن را گوش کنید. اگر شما یک پادکست را چندین بار گوش کنید، جملات آن پادکست برای شما تکرار می شوند و می توانید به خوبی مسلط شوید و همچنین باعث تقویت مهارت گفتاری نیز می شود.

  • گوش دادن به موزیک انگلیسی

افراد بسیار زیادی در طول روز و در هنگام انجام کارهای روزمره خوب به موسیقی گوش می دهند. شما اگر به جای گوش دادن به موزیک های فارسی، موزیک های انگلیسی گوش دهید باعث تقویت لیسنینگ شما می شود. سعی کنید موزیک هایی که انتخاب می کنید را در تمام اوقات فراغت خود پخش کنید و به آن موزیک گوش کنید. این کار باعث می شود که آن موزیک به عنوان صدایی در پس زمینه عمل کند و گوش شما به آن عادت می کند. بعد از چند وقت که یک آهنگ را چندین بار گوش دادید، متن آن آهنگ را پیدا کنید و زمانی که به آهنگ گوش می دهید به متن آن آهنگ و همچنین نحوه بیان کلمات توجه کنید.

  • تقویت لیسنینگ با گوش داد به کتاب صوتی

افراد بسیار زیادی هستند که علاقه ای به کتاب های چاپی ندارند و به همین خاطر این افراد به جای کتاب های چاپی به کتاب های صوتی روی آورده اند. شما اگر کتاب های صوتی زبان انگلیسی را گوش کنید باعث تقویت زبان انگلیسی شما می شود. شما باید کتاب هایی را نسبت به سطح خود در زبان انگلیسی انتخاب کنید و روزانه به آن کتاب ها گوش فرا دهید. در کتاب های صوتی مانند پادکست ها نیازی نیست معنای تمام لغات را متوجه شوید بلکه برای فهم کلی مطلب کتاب و همچنین طرز بیان کلمات است.

  • نوشتن فایل های صوتی

یکی از راه های تقویت مهارت لیسنینگ نوشتن است. شما زمانی که به پادکست، موزیک یا کتاب صوتی گوش می دهید، می توانید از شنیده های خود یادداشت برداری کنید. ابتدا شما باید در زمان گوش دادن شروع به نوشتن متن آنها کنید. در مرحله بعد نوشته های خود را با متن اصلی مقایسه کنید، بعد از مقایسه شما متوجه اشتباهات و نقص های خود می شوید، آنها را اصلاح کنید. البته شما می توانید در هنگام نوشتن اگر متوجه اصطلاح مهم، لغت مهم یا دستور زبان مهم شدید در جایی دیگر یادداشت کنید تا بعدا در مکالمات خود از آنها استفاده کنید.

افزایش قدرت لیسنینگ . تقویت لیسنینگ. ده روش تقویت لیسنینگ

نتیجه گیری

همانطور که می دانید زبان انگلیسی بسیار مهم است. افراد بسیار زیادی هستند که به دنبال تقویت چهار مهارت خود در انگلیسی هستند. شما اگر بتوانید ابتدا به تقویت لیسنینگ در زبان انگلیسی بپردازید باعث تقویت سه مهارت دیگر می شود. البته ناگفته نماند که تقویت مهارت شنیداری نسبت به آن سه مهارت بسیار ساده تر است. در این مطلب، پنج راهکار برای تقویت لیسنینگ پرداخته شد که اگر شما به صورت مستمر و روزانه از این روش ها استفاده کنید، بعد از مدتی متوجه تقویت مهارت شنیداری خود و همچنین بقیه مهارت های خود در زبان انگلیسی می شوید.